Magyar cégek pocsék éve

Váczi István
2013-07-19 15:21
Az autóipar jó teljesítménye dacára pocsék évet zárt a száz legnagyobb hazai vállalat - derül ki a Bisnode által összeállított listából. A Mercedes a 29. legnagyobb hazai cég.
Sokdioptriás rózsaszín szemüveget kell felvennie annak, aki pozitívnak akarja látni a száz legnagyobb árbevételű hazai vállalat tavalyi teljesítményét. A Top 100 árbevétele 2012-ben kevesebb, mint egy százalékkal növekedett az előző évi mezőnyhöz képest, ami kevesebb mint tizede az egy esztendővel korábbi növekedési ütemnek.

„A 2012-es eredmények azt mutatják, hogy még Magyarország legnagyobb cégeinek sem sikerült a tavalyi év. Nagy részüket a keresletcsökkenés is sújtotta, amit eddig exporttal ellensúlyoztak, 2012-ben azonban már ez sem sikerült" - értékeli az összképet Keleti József, a céginformációs szolgáltató Bisnode-csoport ország igazgatója.

Előretörő MVM

A lista első három helyezettje nem változott, a top 10 további része azonban erősen mozgott: kiesett a magyarországi tevékenységét drasztikusan visszafogó, tavaly hatodik Nokia, míg a legutóbb utána következő Philips Magyarország ezúttal nem járult hozzá adatai kiadásához. Valószínűleg amúgy is visszaesett volna, tavaly ugyanis globálisan megvált tévégyártó ágazatának többségi tulajdonától, amely a kínai TPV Technology Limited-hez került. Az idén már ez a cég döntött úgy, hogy megszünteti a tévégyártást Székesfehérváron.

Az MVM folytatja menetelését: az állami energetikai gömböc két évvel korábban még csak a 13. volt, mostanra viszont felzárkózott a 4. helyre. A lista alapján komoly esély van arra, hogy jövőre már dobogóra kerüljön, hiszen a kormánydöntés nyomán nemrég az MVM vásárolta meg (a közel 39 milliárdos árbevételű E.ON Földgáz Storage mellett) a listán 6. helyezett E.ON Földgáz Trade-et.

Bővítettek

A Top 10 további tagjai jórészt a Nokia és a Philips kieséséből profitáltak, a Tesco, a Magyar Telekom és az E.ON Hungária is ennek köszönhetően ugrott előre két helyet.

A Bosch-csoport öt helyet lépett előre, köszönhetően 13 százalékos árbevétel-növekedésének. A csoport a munkahelyteremtésben is élenjár: 2011-ről 2012-re több mint 1200-zal növelte átlagos statisztikai létszámát. Szintén több mint ezer fővel növelte létszámát a Magyar Telekom, az Audi, a Mercedes, valamint a Continental-csoport.

A listát és a részletes elemzést a Figyelő heti július 18-i, idei 29. lapszámában olvashatja.