Magyarország lehet az EU és Szingapúr partnerség egyik mérföldköve
2013-11-13 12:11
„Aki ott van Szingapúrban, ott van a jövőben is", mondta Szatmáry Kristóf, gazdaságszabályozásért felelős államtitkár a budapesti Four Seasons-ben megrendezett Szingapúr-Magyarország Üzleti Fórumon. A két ország gazdasági kapcsolatának kilátásait taglalva a résztvevők kifejtették, ez a partnerség fontos eleme lehet a Szingapúr-EU szabadkereskedelmi egyezmény 2014-re várt aláírásának.
Bilek Péter, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal alelnöke a fórum első felszólalójaként a két ország közti gazdasági kapcsolatok eddigi kedvező alakulásáról beszélt, megemlítve, hogy a magyar export félmilliárd dollárt kitevő részét jelenti a Szingapúrba történő kivitel, ezzel a Kelet-ázsiai ország hazánk negyedik legnagyobb exportpartnere. Mindez kapcsolódik a kormány keleti nyitási stratégiájához, hiszen, ahogy Vivian Balakrisnan, szingapúri környezeti és vízellátási miniszter is jelezte, míg Szingapúr Kelet-Ázsia, addig Magyarország a V4-ek, és az EU kapujaként tűnik fel a másik fél szemében.
A Kelet-ázsiai országgal való gazdasági kapcsolatok azon túl is nagy jelentőséggel bírnak, hogy versenyképességi mutatóinak köszönhetően a világ top ötjébe tartozik, hiszen elhelyezkedése, és összeköttetései révén a Kínával, Indiával, és a kistigrisekkel való kereskedelem szempontjából stratégiai partnernek is számít.
Az Unió és Szingapúr között kialakuló szabadkereskedelmi egyezmény (EUSFTA) révén külön is növeli az eseményt, és a kapcsolatok alakulását övező nemzetközi érdeklődés mértékét. Az Unió már évek óta az ASEAN harmadik legfontosabb gazdasági partnerének számít, melynek keretében a szolgáltatásexport és import dinamikusan bővül. Különösen igaz ez Szingapúr esetében, mely Kínát is megelőzi az európai tőkebefektetések terén. Ilyen tekintetben az egyezmény jövőre várt aláírása óriási mérföldkő lehet a globális piacok alakulásában, hiszen a tőke, munkaerő, tudás szabad áramlása nagyban dinamizálhatja a két régió gazdaságát, amely akár a termékek, szolgáltatások áraiban is megjelenhet.
Bár ilyen viszonylatban a magyar-szingapúri kapcsolatok jelentősége eltörpülni látszik, hozzá kell tennünk, hogy az olyan országok, mint a válságból kilábaló Magyarország remek lehetőségeket rejtenek a szingapúri befektetőknek. Vitatott ugyan, hogy mennyire optimisták vagy éppen túlzottan optimisták a kormány várakozásai az ország munkaerőpiaci, összgazdasági növekedését illetően, az egyértelműnek látszik, hogy a mélypontról felfelé törekvő országok komoly fejlődési potenciált jelentenek, amely fokozza FDI (foreign direct investment) vonzó képességüket.