A majdnem Nobel-díjas

VARGA ZSOLT
2013-10-14 07:00
Roppant kínos helyzettől menekült meg a magyar igazságszolgáltatás. Bár az orvosi Nobel-díjra jelöltek egyike volt, mégsem az a professzor kapta meg a legrangosabb tudományos kitüntetést, akit itthon bíróság elé citáltak. Ha mégis őt választja a Nobel-bizottság, újra ránk irányul a világ figyelme: a Markó utcában feltehetően kamerák kereszttűzében vonult volna be a tárgyalóterembe, s ül a vádlottak padjára Julij Baltajtisz professzor. A következő tárgyalásra október 16-án kerül sor.
Több elismert szaktekintély is megerősítette, hogy az orvosi Nobel-díjra jelöltek egyike volt egy korábban Magyarországon is dolgozó professzor. Julij Baltajtiszt, az ukrán származású amerikai állampolgárt az USA egyik leghíresebb keleti pari egyeteme jelölte Nobel-díjra. A New York-i egyetem professzora, David Canty megerősítette a hírt. „Nem volt titok a mi köreinkben sem, hogy Nobel-díjra jelölték Julij Baltajtisz professzort. A szívelégtelenségben szenvedők és a szívinfarktus elszenvedők gyógyítása őssejtek segítségével vitathatatlanul komoly tudományos eredmény. " - mondta a Figyelő Online-nak. „Az az igazság, hogy már évekkel ezelőtt megérdemelte volna, tudományos konferenciákon nem egyszer elhangzott az ő neve is, mint lehetséges jelölté. Úgy tudom, most jelölték másodszor." - tette hozzá Dr. Joseph Sholomon, az egyik legnevesebb New York-i klinika tulajdonosa.



Idén márciusban Julij Baltajtisz professzort nyolcadmagával a vádlottak padjára ültették a Fővárosi Törvényszéken. A vád szerint azt róják fel bűnéül, hogy a Budapesten és Kaposváron végzett terápiákhoz hiányoztak az engedélyek, ezért az abortuszok során beszerzett embrionális őssejteket nem lett volna szabad felhasználni emberek gyógyítására. Csakhogy Kaliforniában, Angliában és Japánban már engedélyezettek az ilyen orvosi beavatkozások. Az Egyesült Államok kormánya egyenesen támogatja az őssejt kísérleteket.

A 2013-as orvosi Nobel-díjat megosztva három tudós kapta: James Rothman, Randy Schekman és Thomas Südhof. Mindhárman amerikai egyetemek (Yale, Berkeley, Stanford) professzorai, kutatásuk a receptorokkal és a sejtek információáramlásával függ össze. Az illetékes bizottság indoklása szerint a vezikuláris szállítással kapcsolatos kutatásaik nagyban hozzájárultak annak megértéséhez, hogy a sejtek által előállított molekulák miként kerülnek a megfelelő időben a megfelelő helyre.

1901 óta van orvosi Nobel-díj, mostanáig 203 ember kapta meg. Tavaly őssejt kutatásért ítélték oda, tudományos szakértők szerint ez is közrejátszhat abban, hogy idén nem Julij Baltajtisz kapta.

Nagyon nem akarunk párhuzamot állítani, attól meg egyenesen rettegünk, hogy példákat hozzunk fel, de itt és most halkan meg kell említenünk egy nevet: Semmelweis Ignác. A magyar orvost ma az anyák megmentőjeként ismeri a világ. Felfedezte, ha klórvízes kézmosás, azaz fertőtlenítés után vezeti le az orvos a szülést, jelentősen csökken a gyermekágyi halálozás. De a XIX. század közepén módszerének elterjesztése érdekében szélmalomharcot vívott az akkori orvostársadalom tekintélyes képviselőivel. A döblingi elmegyógyintézetben végezte. Ápolói olyan súlyosan bántalmazták, hogy belehalt.