Matolcsy szerint túl kijutottunk a válságból

Sárvári Marcell
2013-06-27 12:56
A Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint Magyarország kikerült a válságországok csoportjából, és útban van a konjunktúra felé. Matolcsy a Gundel étteremben megrendezett Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének csúcstalálkozóján beszélt az új, gazdasági növekedést serkentő programról, és az ország gazdasági jövőjéről.
Az új növekedési program három fő pillérből épül föl, amelyek a hitelkamatok 8-10 százalékról maximum 2,5 százalékra való csökkentését, a beruházások ösztönzését, az adósságokból történő „önkiváltást", és a magyar pénzügyi függőség csökkentését hivatottak megvalósítani. Ennek jegyében az MNB további alapkamat csökkentést, és új hitelezési minták bevezetését tervezi, amely akciótervet az intézmény elnöke a monetáris lazítás programjaként vázolt föl. A fenti intézkedések célja a pénzügyi és hitelrendszer olcsóbbá tétele mind a lakosság, mind a vállalkozók, mind pedig az állam számára.

Ezen felül Matolcsy kiemelte, hogy az Európai Uniós források felhasználása terén az eddigi mennyiségi szemléletet a minőségivel kell felváltani. A volt gazdasági miniszter úgy véli, a korábbiakban az volt a fókuszban, hogy minél nagyobb összegeket sikerüljön elnyerni az Uniótól, azonban ezek a pénzek nem a növekedés beindítására, a foglalkoztatás bővítésére, és innovációra lettek felhasználva. Magyarországnak ezen a hozzáálláson kell változtatnia, hogy az általa „nagy visszatérésnek" nevezett munka folytatódhasson.

A jegybankelnök felvázolta továbbá az új program bevezetésének előzményeit is, hangsúlyozva, hogy Magyarország szerinte 2010 második felétől újra jó válaszokat ad a gazdasági kérdésekre. A kétezres évek első évtizedének globális konjunktúrájára hazánk, Németországhoz és Kínához hasonlóan jól reagált, és a bővítés politikáját folytatta - Mondta Matolcsy. Ebben a folyamatban jelentett törést szerinte a 2002-2010 közti rossz kormányzás, és a megszorítások. Vélekedése szerint az egyes államoknak, így hazánknak is két fontos döntési fázisban kellett megfelelnie. Egyfelől a válság előtti években, hogy mire használják a virágzás adta lehetőségeket, másfelől pedig, hogy hogyan kezelik a krízis körülményeit. Ezek szerint a mai, gazdaságilag nagymértékben átalakuló globális rendszerben az új kérdés, hogy ki, hogyan alkalmazkodik, és használja föl az információs társadalom, és az innováció újabb vívmányait.

Gondolhatunk itt a vezeték nélküli villamos energia közvetítés, vagy a háromdimenziós nyomtatás friss technikájára. Az ezekhez hasonló technikák megfelelő alkalmazása, átvétele, illetve további újdonságok kidolgozása nagyban hozzájárulhat egy-egy ország gazdasági versenyképességéhez.  A boldogulás másik kulcstényezőjét, és a válság egyik farkastörvényét Matolcsy az adósságkezelés eddig nem látott szigorúságában látja. Szerinte mától egyetlen állam, vagy kormányzat sem engedheti meg magának a hiány elengedését, mivel azt a piac azonnal büntetni fogja. Az adósságból ugyanis nem lehet megfelelő előnyt kovácsolni a fejlesztésekhez, viszont óriási többletterhet ró a polgárokra és a kormányzatra a későbbiekben. Ennek a pénzügyi válságnak pedig gazdasági, majd társadalmi, ebből következően politikai krízis lehet az eredménye, amely újratermeli a financiális gondokat.