Még mindig óriási gondot jelent az árvíz

2013-06-09 20:11
frissítve: 2013-06-09 20:38
A Duna vízszintje a vártnál lassabban apad, vasárnap kora délutánig 34 településről összesen 1348 embert kellett az otthonából kitelepíteni, és 44 utat zártak le a folyó áradása miatt - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a honlapján. A fővárosban jelentős közlekedési változások vannak.
Budapesten csaknem ezerhétszázan dolgoznak a város védelmén, 215-re emelkedett a kitelepített lakók száma. Folyamatosan telítődik a csatornarendszer és -hálózat, és egyre több jelzés érkezik az ideiglenes gátak szivárgásáról. Folyamatos a készültség a Margitszigeten, a Római-parton, valamint a rakpartok menti kerületekben.




Lezárások, terelések a fővárosban


A vízszivárgások és a gyalogosok nagy száma miatt a buszforgalom előtt is le kellett zárni a fővárosi Batthyány teret, ezért több autóbusz módosított útvonalon jár - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) vasárnap délután a Facebook-oldalán.

A 86-os autóbuszok Újbuda felé az eredeti útvonalukon közlekednek, míg Óbuda felé végig a Fő utcán haladnak a Bem rakpart helyett, a Clark Ádám tér és a Bem József tér között. A Halász utcai, a Batthyány téri és a Bem József téri megállót a Fő utcába helyezték át, amely kétirányúvá vált.




A 39-es autóbusz rövidebb útvonalon, a Széll Kálmán tér és Goldmark Károly utca között közlekedik, és a Széll Kálmán térről, a 22-es autóbuszok eddigi leszállóhelyéről indul.

Az M2-H5 jelű összevont metró- és HÉV-pótló buszok nem érintik a Batthyány teret egyik irányban sem. A Batthyány tér helyett a Szentlélek tér irányában a Batthyány utca és a Fő utca sarkán, míg a Széll Kálmán tér irányában a Fő utca és a Csalogány utca sarkán állnak meg, ideiglenes megállókban. Az M2-H5 buszok megállnak a Szentlélek tér felé a 39-es buszok Széna téri és Mária téri megállójában, a Széll Kálmán tér felé a 39-es buszok Fazekas utcai és Széna téri megállóiban is.

A BKK tudatta azt is: Tarlós István főpolgármester utasítására vasárnap 16 órától díjmentesen utazhatnak a fővárosi közösségi közlekedési és a BKK által felügyelt agglomerációs járatokon azok, akik a mentési munkálatokban részt vesznek és sárga színű, katasztrófavédelmi karszalaggal rendelkeznek.

A Főpolgármesteri Hivatal közlése szerint Tarlós István vasárnap délután visszavonásig adott utasítást a Fő utca kétirányúsítására.

Országos helyzetkép


A Győr-Moson-Sopron megyei Győrújfaluban erősítik a töltést és bordás megtámasztást építenek. Hasonló munka folyik Koroncón is, Dunaszentpálon pedig a talpfolyásoknál erősítik a gátfalakat és a kisebb buzgárokat fogják el. Zselykepusztán a néhány helyen átázott földtöltést erősítik, a győri Iparcsatorna déli szakaszán meg kell erősíteni a védművet, Mecséren most már csak kisebb erősítésre van szükség a gáton.

Komárom-Esztergom megyében Pilismarót és Dömös egyelőre közúton megközelíthetetlen, de a lakók ellátásáról gondoskodtak. A két település térségében a víz bakteriálisan fertőzött, ezért csak forralás után lehet fogyasztani, zacskós vizet osztanak. Komáromnál némi átszivárgás figyelhető meg. Dunaalmásnál a vasúti töltés átszakadt, a 10-es útra és az azon túl lévő mezőgazdasági területre ömlik a víz. Pilismaróton a gát bordás megtámasztását végzik, Dömösön a védőgát 11-es út felőli sarkát homokzsákokkal támasztják meg. Esztergomban a Csenkei-hídnál lévő gátat erősítik.




Pest megyében, Százhalombattán a Hajós utcánál a csatorna mellett feltört a víz, hét lakót ki kellett telepíteni. A csónakházat is kiürítették, és száz táborozó gyermeket másutt helyeztek el. Verőcén némelyik utcában 30 centiméter magasan áll a víz, amelytől homokzsákokkal védik a házakat. Dunabogdányban a meglazult kerékpárúti töltést kell erősíteni, a burkolat közepén háromméteres repedés van, ezen keresztül tör fel a víz. Szigetmonostoron vízbetörés miatt száz ingatlanból ki kell menekíteni a lakókat. A Szentendrei-sziget déli részén 300 méter szélességben szivárog a víz egy fás-bokros területre, Horány irányába. Az ott tartózkodó száz ember elhagyta az üdülőterületet.

Szintén Pest megyében, Vácon délelőtt újabb 50 lakót telepítettek ki. Sződligeten a védművek magasítása, megerősítése folyik. Szobon lezárták a temetői hidat, Nagymaroson a másodlagos védelmi vonalat építik. Tökölön a Duna 400 hektárnyi mezőgazdasági földet öntött el, a vadászok és horgászok reggel óta mentik a vadállatokat. Visegrádon szivárgások, buzgárok jelentek meg, homokzsákokkal védik a területet.

Fejér megyében, Ercsiben a várható vízállás legmagasabb szintje fölé sikerült emelni a védművet. Adonyban a Lórév felé vezető utat lezárták. Dunaújvárosban a Szalki-szigeten lévő trafóállomásokat a homokzsákos védelem ellenére elérte az áradó Duna, így azokat lekapcsolták, a transzformátorok kiváltásáról az áramszolgáltató gondoskodott. Kisapostagon az árterületen lévő üdülők védelmének megerősítését végzik.

Bács-Kiskun megyében, Baján a Petőfi-sziget körkörös védelme folyik, az ideiglenes védmű magasításán dolgoznak, kitelepítették a szigetieket. Dunapatajon és Hartán a töltéseket magasítják, erősítik. Kritikus pont Tasson a Pákász üdülőterületnél lévő, nyúlgáttal magasított nyári gát, amely helyenként szivárog. Solton és Dunapatajon is folyamatosan erősítik, szükség esetén magasítják a gátakat.

Tolna megyében több mint négyszázan dolgoznak a védekezésen, Báta településen magasítják a gátat, Dunaföldváron megerősítik a védvonalat a szakemberek. Baranya megyében jelenleg egy településen, Dunaszekcsőn folynak védekezési munkálatok, a földből épített védművet fóliázzák.

MTI