A nemzetközi diplomáciában szokatlan dolog történt novemberben. Egy platformra került a hosszú évekig egymással finoman szólva is hűvös viszonyt ápoló Kína és Dél-Korea. Hogy mi hozta össze őket? A közös gyűlölet a japán birodalmi múlt iránt. Történt ugyanis, hogy egy Kína északkeleti részén lévő városban szobrot emeltek egy koreai ellenállónak, aki 1909-ben megölte a Koreát megszálló japánok helytartóját, Japán első miniszterelnökét. A szoboravatást megelőzően, az elmúlt hónapokban fokozatosan engedett Kína és Dél-Korea viszonya. Peking egy szabad kereskedelmi egyezményt is tető alá hozna Szöullal.
JÖNNEK A BOMBÁZÓKKínában ráérnek. Ha kell, évszázadokig is. A Mennyei Birodalom mindig is jó volt abban, hogy hosszú távra tervezzen, s kitartóan, akár apró lépésekben is demonstrálja, hogy hatalma mekkora és meddig terjed ki. Egy ilyen apró, mondhatni bürokratikus lépésnek tűnt kezdetben az is, amikor Peking november végén deklarálta, hogy a légvédelmi zónáját az ország délkeleti részén, a Kelet-kínai-tengeren kiterjeszti. Mégpedig úgy, hogy az jócskán belelóg Japán légvédelmi zónájába. Az ide belépni szándékozó repülők kötelesek lennének a kínai légi irányítástól előzetesen engedélyt kérni, s a légtérben követni utasításaikat.
Az Egyesült Államok válasza nem sokat késlekedett. Pár nappal a bejelentés után Barack Obama két B-52-es bombázót küldött a kérdéses légtérbe. Parancsuk az volt, hogy a kínaiaknál való bejelentkezés nélkül repüljenek át az övezeten. B...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2014/1 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!