Az ügyfeleket sokkoló megoldásként az UniCredit Bank egy az egyben próbálta áthárítani megnövekedett illeték terheit a pénzügyi tranzakciókat kezdeményező ügyfeleire. Jelen állás szerint ezt aligha hagyja ennyiben a felügyelet.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) ugyan nem oszthatja meg a panaszos ügyfelekkel, vagy éppen a sajtó munkatársaival, hogy milyen lépést tervez a felügyelt intézményekkel kapcsolatban, de szeptember közepén szinte biztosra vehető, hogy gyorsan lépni fog az UniCredit gyakorlatával szemben. Mint az a rémült ügyfelek panaszai nyomán pillanatok alatt bejárta a médiát, az UniCredit Bank szeptember elején jelezte vállalati és vállalkozói ügyfeleinek, hogy áthárítja rájuk az állam által kivetett, a 2013. január és április közötti tranzakciós illeték 208 százalékára rúgó illetéket. Amennyire megismertük a döntés hátterét, a bank vezetői úgy gondolkodtak, hogy az állam kivetett az ügyfelek múltbeli tranzakcióira egy illetéket, a bank transzparens megoldásnak tartotta, hogy ezt fizessék is meg az ügyfelek és ne a jövő tranzakciós díját emelje meg a bank. Így ugyanis az ügyfelek ugyan egyszerre kapnak egy nagyobb bunkót, viszont aki a jövőben kapná elosztva,, azt talán nem sokkolná a teher, de nem tudja ellenőrizni, hogy valóban csak annyit szednek be utána, mint az állami terhelés.
A FELÜGYELET KÖZBESZÓL
Igen ám, de ekkor a felügyelet határozottan felcsattant, az egyoldalú szerződés-módosítás szabályait citálta és jelezte, mind a lakossági, mind a vállalati ügyfelek díjai csak a szokásos mederben változtathatók, azaz 60 nappal előre be kell jelenteni a változtatást. Ez a szabály - érvel a felügyelet - minden egyszeri díjas változtatásra irányadó. vagyis a visszamenőleges módosításhoz az államnak joga van, de a kereskedelmi banknak nem, amit szabad Jupiternek, azt nem szabad az ökörnek. A jogszabályi terhek ugyan valóban átháríthatók, de visszamenőlegesen nem. Ha adott időszakban hatályban volt egy kondíciós lista, akkor visszamenőlegesen nem lehet magasabb díjat kérni, a korábbi szerződéses feltételeket nem lehet figyelmen kívül hagyni. Háttérbeszélgetéseink során ezért egy szakember azt valószínűsítette, hogy a felügyelet még szeptemberben lépni is fog. Írásban elküldött állásfoglalásában is hivatkozott a felügyelet, azokra a korábbi esetekre, amelyekben a KDB Bank és a Volksbank gyakorlatát súlyos milliókkal marasztalta el.
A további részletekről és a bankok gyakorlatáról olvassa el a Figyelő cikkét!