Mesterházy: Demján baljára számítok

2013-09-04 15:38
Bővül a Gattyán-birodalom, Jani házhoz megy és az MSZP elnöke egyre többet találkozik Csányi Sándorral és Demján Sándorral.
A szextől a luxusig

Hosszú távra tervez Gattyán György az Il Bacio di Stile elnevezésű Andrássy úti luxusáruházzal. Aki eddig vetkőztetett, az ezentúl öltöztet is, hiszen a LiveJasmin.com felnőttportál világsikere révén Magyarország egyik leggazdagabb üzletemberévé vált Gattyán szeret és tud is öltözködni, szívügye a projekt. Az már vitatottabb, milyenek a napokon belül nyíló hatalmas, ötmilliárdos palota megtérülési esélyei. Kelet-Közép-Európában nem igazán volt eddig sikeres a multibrand luxusmodell, amit itthon a Palazzo Dorottyában berendezett Coin gyors bukása is jelzett. (Figyelő 10-13. oldal)

Demján baljára számítok

Míg a ciklus elején nehezen tudott bejutni a cégvezetőkhöz, ma már Mesterházy Attilának okoz nehézséget, hogy üres időpontot találjon a naptárjában. A szocialista párt elnöke azt tapasztalta a megbeszélésein, hogy a vállalatok irányítói egyértelműen a kiszámíthatóságot hiányolják a gazdaságpolitikából. A Figyelőnek adott interjúban arról is beszélt, hogy a korábbinál sűrűbben találkozik Csányi Sándorral, Demján Sándorral. Kérdésünkre, hogy számít-e arra, hogy a következő választáson Demján már neki nyújtja a jobbját úgy felelt: inkább a baljára számítok. Az OTP elnök-vezérével való találkozásain a mezőgazdaság, az élelmiszergazdaság és persze a bankszektor helyzete szokott téma lenni, az ott elhangzottak pedig beépülnek az ellenzéki párt programjába.

Ebben az MSZP az oktatást prioritásként kezeli, ahol a választások után sürgősen be kell avatkozni, ugyanígy az egészségügy is gyors átalakítást kíván szerintük. Utóbbi nem jár majd a több-biztosítós modell bevezetésével, azt elvetették, mint ahogy a nyugdíjrendszerben sem állítanák vissza a második pillért, vagyis a magán-nyugdíjpénztárakat.

A különadókat egy ciklus alatt vezetnék ki, a bankadó azonban tartósan megmaradna. Az uniós források felhasználásakor a versenyképesség mellett egyenrangú szempontként jelenne meg a munkahely megtartás, a pénzek elosztásában pedig aktívan közreműködnének a vállalkozói kamarák, érdekképviseleti szervezetek. A rezsicsökkentés helyett energetikai korszerűsítési programot hirdetnének meg, melyben - az uniós illetékesek jóváhagyásával - kizárólag magyar kis- és középvállalkozások vennének részt. (Figyelő 14-17. oldal)

Jani házhoz megy

A Figyelő úgy értesült, hogy a következő politikai ciklusban már nem Lázár János felügyeli a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget (NFÜ). Ha újra kormányra kerül a Fidesz, akkor is legkésőbb 2014 nyaráig vállalja az uniós pénzek lehívásának koordinálását. A miniszterelnöki megbízott egyik feladata az, hogy gyorsítsa az uniós pénzek lehívását. Hogy milyen eredménnyel, az egyelőre kérdéses. Lapunknak egy a pályáztatásra rálátó forrás elmondta, hogy 400 - 500 milliárd forint nincs lekötve abból a 8200 milliárd forintból, amelynek a pályáztatása és leszerződése még lehetséges. A kifizetések szinte végzetes késésben vannak. Mindössze 28 hónap áll rendelkezésre a támogatások lehívására 2015 végéig. Ma egy hónapban átlagosan 100 milliárd forintot fizetnek ki, ez alapján átlagosan 2800 milliárd jönne ki erre az időszakra. A nyertesekhez azonban még 4150 milliárd forintot kellene eljuttatni ez idő alatt.

Informátoraink arról tájékoztatták lapunkat, hogy a változások már megkezdődtek az irányító hatóságoknál és a közreműködő szervezeteknél, a kevéssé kompetens vezetők helyébe nagy tapasztalatú szakemberek kerültek, akik 10-15 éve foglalkoznak uniós pénzekkel.

A kabinet abban bízik, hogy a 13 kifogásolt program többségében meg tudnak állapodni, 10-11 programot szeptember 9-e után biztosan újra indítanak, és ősz végére a fennmaradó 2-3 programot is. Lázár János néhány hete azt javasolta, hogy amelyik operatív programnál nem jár sikerrel a brüsszeli tárgyalás, és forrásvesztés következik be, akkor az azért felelős minisztérium viselje a kárt. Ennyivel csökkenne jövőre a tárca költségvetési támogatása. (Figyelő 19. oldal)