Miért nem kell a jó forinthitel?

94
2013-10-16 07:00
Egyelőre nem hangos a betonkeverők morajlásától Magyarország. Pár üres telken ugyan kinő egyik pillanatról a másikra egy házikó, de a statisztikai adatok szerint még mindig nincs elég mersze az embereknek sem házat építeni, sem ingatlant vásárolni. Bankszakértők értik az emberek hitelfélelmét, de azt hozzáteszik: régen nem voltak ilyen kedvező forinthitelek és az ingatlanok ára sem volt ennyire alacsony.
A KSH idei I. negyedévi adatai szerint 1123 új lakás építését regisztrálták, ami 54 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott lakásépítési engedélyek száma 1383 volt, ami 36 százalékos csökkenést jelent 2012 első három hónapjához képest. Februártól ugyanakkor folyamatosan nő a forintalapú új lakáscélú hitelkihelyezések szerződéses összege; júliusban már megközelítette a 15 milliárd forintot - írja az Otthon Centrum (OC) elemzése. Az új lakáscélú hitelkihelyezések szerződéses összege 2013 júliusában csaknem duplája volt a 2013 februárjában kihelyezett összegnek (február: közel 20 milliárd forint). Ez nagyon jól hangzik, az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy az idei első 7 hónapban összesen 78 milliárd új, lakáscélú hitelt helyeztek ki a bankok.  Hiába ilyen olcsók a lakáshitelek, mégsem állnak sorba érte az emberek. Szakemberek szerint a "hitelfrász" nem múlt el, pedig átlagosan már 9 százalék alatti teljes hiteldíj mutatóval szerződhetnek az ügyfelek.

A BankRáció.hu kalkulátora szerint 10 millió forintot húsz évre 70-80 ezer forintos törlesztő részlettel kaphatunk. Van azonban olyan bank, ahol visszafizetendő összeg meghaladja a 18 millió forintot, de van ahol 17,7 millió forintnál megáll a kamatokkal kifizetett összeg. A bankok kínálatai között akár 500 ezer forintos különbség is lehet.

A hitelek kedvezőek, a lakáspiacon az árak alacsonyak, a hitelpánik azonban tovább tart - mondta a Figyelő Online-nek Gergely Péter a BankRáció.hu hitelszakértője. Félnek az emberek, nem mernek hosszú távra tervezni, és ezért nem indul be a forinthitelezés Magyarországon. Gergely Péter szerint sem a világban, sem itthon nincs olyan gazdasági helyzet, amitől az emberek bátran bele mernének vágni 10 millió forintos hitelfelvételbe. Pedig ma már sokkal biztonságosabbak a hitelek, mint korábban - teszi hozzá Gergely Péter. Átláthatóvá váltak, pontosan lehet velük kalkulálni, a kamatok az úgynevezett BUBOR-hoz köthetők. A BUBOR nyilvános, mindenki számára nyomon követhető, így nem fordulhat elő az, ami korábban a devizahitelesek életét megkeserítette, hogy a törlesztő részletük egyik pillanatról a másikra az egekbe szökik.





Gergely Péter szerint az emberek egy mosógép vagy egy kisebb háztartási eszköz vásárlásakor hamarabb kérnek hitelt, de ingatlanvásárlásban még mindig nagyon óvatosak. Pedig nagyon jó hitellehetőségek vannak most Magyarországon, de érthető az emberek félelme, hiszen a munkaerő piac nem stabil. Bárkinek bármikor megszűnhet a cége és hónapokra munka és fizetés nélkül maradhat - véli Gergely Péter. Az OC előrejelzése szerint jövőre még nem lesz változás a lakáspiacon. Az MNB a lakossági hitelezés fellendülését 2015-re teszi, akkortól várható a lakásforgalom növekedése, de az egyensúlyi szintet jelentő 160-170 ezres éves tranzakcióra még sok évet kell várni.

Gergely Péter is óvatosan fogalmaz,a hitelszakértő szerint jó irány, hogy a bankok változtattak a kamatperiódusokon és sokkal rugalmasabb konstrukciókat kínálnak az ügyfeleknek. A szakember kiemelte: a K&H az FHB és az OTP is 3,6,12 hónapra és 1,3,5 és 10 évre is ad már forinthitelt. Az ügyfelek sokkal nagyobb biztonságban érezhetik magukat hitelfelvételkor, mint korábban, mert tavaly életbe lépett egy szabályozás, és nem kerülhetnek pénzügyileg olyan kiszolgálatott helyzetbe, mint korábban a devizahitelesek - árulta el Gergely Péter.