- A tartomány tulajdonában álló Landesbank Sachsen a Németországban nagy hagyománnyal rendelkező takarékszövetkezetek egyike, amelynek fontos szerepe van a tartomány működésében. A bank azonban részese volt az amerikai ingatlanpiaci ügyleteknek, és jelentős veszteségek fenyegettek. Ezért úgy döntöttem, hogy a válság igazi kitörése előtt meg kell próbálkoznunk az eladással. A Landesbank Baden-Württemberg lett a vevő. Így tartományunk a legkevésbé eladósodottak egyikévé vált.
- Német bankok külföldön is megégették magukat, a Bayerische Landesbank leánya, az MKB súlyos veszteségeket termel évek óta.
- Ez igaz, de az osztrák Hypo Alpe Adria még nagyobb veszteséget okozott nekik.
- A magyar jegybankelnök és gazdasági vezetők külföldi bankok, így az MKB tulajdonosának kivonulását várják és napirenden van az is, hogy a magyar állam közvetve ugyan, de nagyobb bankokat is megvásárol. Mit gondol, mennyire fontosak a helyi tulajdonú bankok?
- Szükség van a helyi kisebb pénzintézetekre, és a nagy nemzetközi bankokra is, hiszen igazán nagy projekteket csak ők tudnak finanszírozni. Németország tradicionálisan tőkeexportőr, ennek hátterében a nagy külkereskedelmi többlet áll. Az így felhalmozódott tőkét ezért is kell pénzintézeteinknek külföldön befektetni. Az összes német megtakarítás kétharmada áramlik külföldre. Hasonló a problémánk, mint a kínaiaknak, akiknek nehézséget okoz a megkeresett dollárok befektetése. De Magyarországra visszatérve: a helyi bankok a középosztály, a kkv-k kiszolgálásában, a betétek gyűjtésében tudják megtalálni a helyüket.
- Sokak szerint az Európai Központi Bank (EKB) által kibocsátott egységes kötvények hozhatnák el a növekedést Európában. Ön más közgazdászokkal tavaly szeptemberben a Franfurter Allgemeine Zeitungban ez ellen emelte fel a szavát.
- Az euróövezetben a kereskedelmi többlettel rendelkező, fejlettebb országok profitálnak a közös valutából. Emellett azonban fizetik a támogatásokat és a mentési programokat is, kérdéses, hogy a végén ki is jár jobban. Görögország esetében nagy valószínűséggel nem éri meg majd a végén a befektetés. Ezt úgy lehet szemléltetni, mint amikor egy boltos mindig hitelre árul, és így látszólag jól megy a forgalom, ám végül sosem fizetik ki és csőbe jut. Mint említettem, a németek rá vannak kényszerülve a külföldi befektetésekre, de fontos, hogy ezek működő tőke beruházásokat finanszírozzanak, és ne a fogyasztás ideig-óráig tartó felpörgetését. Jelenleg a németek nettó vagyonának kétharmada az EKB-nál áll követelésként, amiért nem számolnak fel kamatot. Ez hosszú távon nem egy jó üzleti modell.
Az interjút elolvashatja a Figyelő 2014-es 2. számában.