Múlóban a lánctartozások ideje

válassz
2013-12-13 16:52
Beérkezett az ötvenedik megkeresés az augusztusban felállított Teljesítésigazolási Szakértői Szervhez (TSzSz), amely szakvéleményeivel lényegesen meggyorsíthatja az építőipari peres eljárásokat, és ezzel segítheti az ágazatban kialakult áldatlan állapotok, a lánctartozások felszámolását. A TSzSz-hez bárki fordulhat, aki igazolási, kifizetési problémákkal küszködik.
Immár ötven vállalkozás fordult az idén augusztusban felállított Teljesítésigazolási Szakértői Szervhez (TSzSz), amely az építőiparban elvégzett munkák után járó ellenszolgáltatás kikényszerítését gyorsítja meg polgári jogi eszközökkel.

A magyar építőiparban az elmúlt években kialakult lánctartozások nem csak az alvállalkozóként dolgozó kis és közepes cégek létét, de a foglalkoztatási mutatók javulását, sőt a beruházások újbóli beindulását is veszélyeztetik. A probléma felszámolására a 2013. évi XXXIV. törvény hozta létre a TSzSz-t. A szervezet feladata, hogy olyan bíróságon kívüli fórumként működjön, amely megakadályozza a teljesítési igazolás visszatartása miatt létrejövő lánctartozásokat, és az általa kibocsátott szakvéleményekkel gyorsítsa a peres eljárásokat.

A szervezet illetékes minden Magyarországon történő építési beruházás esetében legyen szó építészeti-műszaki, tervezési, építési vagy kivitelezési szerződésről. A TSzSz szakvéleménye bankgarancia érvényesíthetőségéhez is kérhető.

Az építőiparban kialakult áldatlan állapotok felszámolása, és a problémák újratermelődésének megakadályozása a célunk. Igazolási és kifizetési problémák esetén is érdemes a TSzSz-hez fordulni - hívja fel a figyelmet Máté Miklós, a szervezet vezetője.

Mivel a TSzSz állásfoglalása a perek során ugyanolyan bizonyítási eszköznek minősül, mintha a szakvéleményt a perben kirendelt szakértő állapította volna meg, ezért lényegesen felgyorsulhatnak a bírósági eljárások. Ez többek között hozzájárul a mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének javításához. A bíróság a TSzSz szakvéleménye alapján 400 millió forint alatti követelés esetében ideiglenes intézkedéssel elrendelheti a teljesítést, ha a munkát bizonyítottan elvégezték.

Szeptemberi jogszabály-módosítás óta a díjkövetelés jogosultja választhat, hogy egy millió forintot meg nem haladó összeg esetében fizetési meghagyásos eljárást indít vagy a TSzSz-hez fordul. A TSzSz eljárása értékbeli korlátozás nélkül kérhető.

A TSzSz független szervezetként a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) mellett - a területi és kereskedelmi kamarák bevonásával - működik, finanszírozásáról a költségvetési törvény gondoskodik. Bárki kérheti a TSzSz segítségét az MKIK-nál vagy a területileg illetékes kamaránál, az álláspontját alátámasztó iratok benyújtásával - személyesen, elektronikusan vagy postai úton. Az eljárás díja a vitatott összeg nettó értékének 1 %-a, de legkevesebb 60 ezer, legfeljebb 450 ezer forint. A TSzSz a szakvéleményt 30 napon belül készíti el, ez - az ügy bonyolultságára tekintettel - egyszer 30 nappal meghosszabbítható.