NGM: a reklámadó tervezete a kormány tettrekészségét bizonyítja

2013-05-25 08:33
A reklámadóról szóló törvénytervezet elkészítése annak jele, hogy a kormány tettre kész a Magyarország ellen indított túlzottdeficit-eljárás megszüntetése érdekében - mondta Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium költségvetésért felelős helyettes államtitkára a Duna Tv Közbeszéd című műsorában pénteken.
Úgy fogalmazott: Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és a kormány is jelezte korábban, hogy a május elején bejelentett költségvetési konszolidációs csomag mindhárom lépcsőjével érdemben foglalkozik. Akkor jelentette be a nemzetgazdasági tárca vezetője, hogy ha az első lépésben javasolt költségvetési zárolásokat nem tartja elégségesnek Brüsszel, akkor a második lépésben egyszeri kiadások finanszírozását változtatja meg, végül, szükség esetén, az egyes ágazatokra kivetett különadókat, illetve a pénzügyi tranzakciós illeték mértékét emelheti meg a kormány. A helyettes államtitkár pénteken hangsúlyozta: a kormány az első lépést is elegendőnek tartja, hogy az Európai Bizottság csökkentse magyarországi hiányprognózisát, de a kabinet készül arra, hogy a második és harmadik lépcsőt is meglépje, és ennek része, hogy készült egy tervezet a reklámadó bevezetéséről.

"Nem csak egy évre kell meggyőzni őket arról, hogy az államháztartás fenntartható pályán van" - tette hozzá. Banai Péter Benő elmondta: a kormány szerdán vitatja meg a tervezetet, "hogy életbe lép-e, és ha igen, mikor", és utána az Országgyűlés dönthet róla.

A helyettes államtitkár szerint a túlzottdeficit-eljárás megszüntetése az egész ország érdeke, hiszen ez szükséges ahhoz, hogy "ne merüljön fel szankció lehetősége, ne legyen jogi lehetőség erre, illetve, hogy az Európai Tanács és az Európai Bizottság hivatalosan ismerje el azokat a lépéseket, amiket Magyarország tett". Utalt arra: több tízmilliárd forintos költségvetési megtakarítást eredményez, hogy az államadósság csökken, és hogy a hiány alacsony szinten tartható.

A nemzetgazdasági tárca szakértője szerint a "tényszámok alapján" Magyarországnak ki kell kerülnie az eljárás alól. Emlékeztetett: az Európai Bizottság május 29-én tesz javaslatot arra, hogy Magyarország kikerüljön-e az eljárás alól, de a végleges döntést az európai pénzügyminiszterek tanácsa hozza meg június 21-én. "Azt gondolom, hogy ha az Európai Bizottság az eljárás lezárását javasolja, akkor a tanács is ezt fogja tenni" - mondta Banai Péter Benő.
MTI