Oláh György: Makó alatt van az áttörés kulcsa

Aki hisz Magyarországban
Zentai Péter
2013-12-19 07:00
Magyarország energetikailag teljesen öneállátóvá válhatna, sőt akár exportáló is lehet belőle - állította a Figyelőnek adott interjújában Oláh György Nobel díjas kémikus. A magyar származású Kaliforniában élő professzor lapunknak elmondta, a titok a megfelelően hasznosított termálvíz. A termálvízben jelen lévő széndioxid ugyanis hatékony energiaforrássá változtatható. A mentanolforradalom atyjának is nevezett tudós kifejtette Izlandon már alkalmazzák az általuk kifejlesztett technikát. Izlandon már megépült egy olyan óriási metanol gyártó és cseppfolyósító üzem, amely rövid idő eltelte után is komoly profitot hoz. Ezt a technikát javasolja Magyarországon is alkalmazni a professzor. Magyar szemszögből szerinte a helyzet kimondottan bíztató. Emellett a Makó térségében lévő gázlelőhelyek kapcsán is úgy látja, az még értékes energeiaforrás lesz a jövőben, függetlenül attól, hogy nemrégiben beszüntette ott a kutatásokat a finanszírozó Exxon Mobil.
Oláh szerint a termálvíz és a makói gázkészletek megfelelő hasznosításával metanol nyerhető, amely remek energiaforrás. Magyarországnak mindezekből annyi áll rendelkezésére, hogy abból nem csak saját energiaigényét elégiítheti ki, hanem akár exportálhat is.

Részlet az interjúból....

Professzor úr, két évtizeddel a Nobel-díj elnyerése után ismét nagyon rangos tudományos kitüntetésben részesült. Ezúttal az Izraeli Állam jutalmazta azért a kutatásáért, amelynek révén a tenger alatti gázkészletek környezetbarát módon alakíthatók át metil-alkohollá, etanollá. Felmerült bennem a kérdés: hogy lehet az, hogy évtizedek óta - mindenekelőtt a természettudományokban - szinte csak az Egyesült Államokban ténykedő tudósok mutatnak fel Nobel-díjra érdemes munkákat?

- Bármennyire is profánul hangzik, amit mondok, az USA hálát adhat Hitlernek és Sztálinnak, amiért - származásuk, vallási hovatartozásuk, világszemléletük, szabadságvágyuk okán - százezreket üldöztek el hazáikból. És hát kétségtelenül az Egyesült Államok vált ezen emberek legnagyobb befogadójává. Ezek a bevándorolt tudósok, beleértve magamat is, az új hazába érkezvén nem is elsősorban kutattak, hanem mindenekelőtt tanítottak. Egyetemeken kezdtünk oktatni, és közben kutattunk. Életem legnagyobb örömének tartom, a család mellett, hogy fiatalok nemzedékeinek adhattam át - az alapjaiban Magyarországon megszerzett - tudásomat, és szinte mindig egyetemistáimmal közösen végeztem a tudományos munkákat. Számtalan Európából elszármazott amerikai tudóskollégám mondhatja el ugyanezt saját sorsának alakulásáról. Ami a lényeg: a magunk képére igyekeztük formálni az ifjabb amerikai nemzedékek tehetségeit, s a jelek szerint az ilyen, „európai-amerikai" tudással felvértezett emberek váltak, válnak mind a mai napig a tudományos világ legizgalmasabb eredményeit elérni képes tudósaivá.

............


- Azt is állítja, hogy a Makó alatt nagyon mélyen meghúzódó földgáz szintén gazdaságosan és környezetbarát módon átalakítható metanollá? És egy napon mi is energiaexportáló országgá válhatnánk?

- Igen, ezt feltételezem. Ezt mondtam el az államelnök úrnak is. Korábban óriási problémát jelentett, ha a földgázkincs túl mélyen van, pláne, ha azt részben vagy egészben felszívja a föld alatti palaréteg. Márpedig Makó alatt - tudomásom szerint - ez a helyzet. Igen ám, csakhogy Amerikában olyan technológiákat fejlesztettek ki, amelyek bevetésével egyre inkább gazdaságosan, könnyen felszínre hozható a földgáz. Ez önmagában véve azonban ugyanúgy szénhidrogén, mint az olaj, s mindkettő kitermelését és felhasználását korlátozni kénytelen az emberiség, mert egyébként felgyorsul a felmelegedési folyamat, a szennyezés beláthatatlan károkat okozhat.

 

Zentai Péter Oláh Györggyel készített interjúját teljes terjedelemben a Figyelő ünnepi dupla számában olvashatja el.

Semmelweis Budapest AwardA Nobel-díjas magyar származású kémikusnak, Dr. Oláh Györgynek ítélte oda a Semmelweis Egyetem Szenátusa az idei Semmelweis Budapest Award nemzetközi díjat.  Dr. Szél Ágoston rektor a Semmelweis Symposium megnyitóján elmondta: mivel tudós jelezte, sajnos már nem mer ilyen hosszú utat vállalni, ezért döntöttek amellett, hogy Dr. Molnár Mária Judit rektorhelyettessel a Dél-Kaliforniai Egyetemen, a professzor által alapított Locker Hydrocarbon Research Institute-ban adják át az elismerést neki. A rektor emlékeztetett arra, hogy 2010-ben Jeremy K. Nicholson, 2011-ben Sir George Radda, tavaly pedig Dr. Somogyi Péter kapta a Semmelweis Budapest Awardot, de a díjazottak közül Oláh György az első, aki Nobel-díjas.