Olcsó hitel: ami a csövön kifér

Brückner Gergely - Dózsa György - Váczi István
2013-06-07 14:43
Minden erejével, főképp a héten elindult Növekedési hitelprogrammal igyekszik beruházásra ösztökélni a kkv-szektort a kormányzat.
Egymás kezébe adták a kilincset az elmúlt napokban a bankárok és hitelközvetítők Kuba Károlynál, a szigetvári Hőszig Kft. tulajdonos-ügyvezetőjénél. Azt kérdezgették tőle, érdekli-e a Magyar Nemzeti Bank által meghirdetett hitelprogram, élne-e a kedvezményes kölcsönnel. „Persze" - erősíti meg lapunk számára is a program mindkét, kkv-kat érintő pillérére vonatkozóan.

A termékek elhelyezésével az üzletember szerint a kapacitásbővítés után sem lesz gond a jelentős részben - a végfelhasználás szempontjából - külföldi piacaikon. A magyar kkv-k meghatározó részénél, különösen a csak belföldön értékesítők körében azonban nyilvánvalóan más a helyzet.

Nem akar beindulni

Ennek is szerepe van abban, hogy hiába csökkenti újra és újra történelmi mélypontra a jegybank monetáris tanácsa az irányadó kamatot, csak nem akar beindulni hitelpiac. Az MNB egy felmérése szerint a vállalatoknak nyújtott kölcsönök esetében hiába a kedvezőbb kamatszint, ha az úgynevezett nem árjellegű hitelezési feltételek - idetartozik az önrész, a hitelfedezeti arány, illetve a megkövetelt hitelképességi szint - miatt a vállalkozások csak igen szűk köre éri el az olcsóbb pénzt.

„A cégek nem csodát remélnek, csak teljesíthető feltételeket" - mondja Essősy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója. Szerinte a reálisan gondolkodó vállalatvezetők tudják, hogy a pozitív hiteldöntés szigorú előminősítést, komoly vállalásokat feltételez. Hasonlók a tapasztalatai Fekete Miklósnak, a PwC Magyarország cégtársának. A jegybanki programot jó irányba mutató lépésnek tartja, de a kis marzs miatt feltehetően az egyébként is hitelképes és már hitelezett vállalkozások profitálnak leginkább a programból.

Ami nem árt, az jó

A bankok, pénzügyi vállalkozások véleménye röviden úgy foglalható össze a programról, hogy Magyarországon annyira nincs a kkv-szektorban beruházási kedv, hogy azt mindenképpen támogatni és ösztönözni kell. Ebben a harcban pedig minden eszköz üdvözölhető, ami nem árt.

Vannak persze kevésbé optimista hangok is. A Buda-Cash Zrt. elemzése szerint a program sikeres lefutása esetén reálisan 0,2-0,3 százalékkal javíthatja a GDP-t, de pozitív hatásaira elsősorban jövőre számíthatunk. Az MNB ennél sokkal optimistább, stábja szerint a kedvezményes hitel révén legalább 0,2-0,5, a legjobb esetben akár 1,0-1,8 százalékkal nőhet 2014 végéig a GDP.

A programmal kapcsolatos várakozásokról részletesen a Figyelő hetilap június 6-i, idei 23. számában olvashat.