Öntsd a tőkét!

KAMATOT CSÖKKENTETT AZ EKB
Dózsa György
2013-11-15 16:00
A múlt héten igen nagy meglepetésre az Európai Központi Bank (ECB) csökkentette irányadó kamatát, amely így 0,25 százalék. Az előző, szintén 25 bázispontos csökkentés még májusban történt. Világos volt, hogy valamit csinálni kellene az eurózónában, hiszen az átlagos GDP az idén elemzői várakozások szerint 0,3 százalékkal csökken, miközben az euró rendületlenül erősödött. Egészen a kamatcsökkentésig. Piaci becslések szerint az euró árfolyamának 10 százalékos felértékelődése a főbb kereskedelmi partnerekkel szemben nagyjából egy 0,5-1 százalékpontos kamatemelésnek felel meg. Ez a gazdasági növekedést 0,8 százalékponttal veti vissza két éves időtávon.
A kamatvágással az ECB maga is beszállt a devizák világháborújának nevezett globális jelenségbe. Ebben a központi bankok fizetőeszközük gyengítésével próbálják meg a gazdaságot élénkíteni. Az elmúlt hetekben az európai nagyvállalatok egy újabb sora, köztük a Lufthansa és a Moet Hennessy Louis Vuitton, hibáztatta az erős pénzt rossz eredményeiért. Az infláció négy éves mélyponton van, a szeptemberi 1,1 százalék után októberben 0,7 százalékra mérséklődött. Ez durván az egyharmada az ECB 2 százalékos hosszú távú céljának. A gyengécske gazdasági teljesítmény pedig az árak veszélyes csökkenésével fenyeget. Ideje volt tehát a monetáris lazításnak, Mario Draghi még a defláció előtt megszólaltatta a vészcsengőt - vélekednek elemzők. A piacokon ugyan nem számítanak arra, hogy a következő hónapokban tovább vág a jegybank. Ilyen alacsony kamatszintnél azonban már mindenképpen számolni kell azzal, hogy eszközei fogytán, esetleg nem-konvencionális eszközökkel is élhet majd az ECB, például kötvényvásárlásokkal.

SEGÍTSÉG A PERIFÉRIÁNAK
A kamatvágás előnyei között említhető, hogy az segít az adósságválság által leginkább sújtott országoknak, így a görögöknek, a portugáloknak, az íreknek és a spanyoloknak is. Ezek az országok eddig azzal küzdöttek, hogy önálló monetáris politika híján nem tudták devizájuk leértékelésével meglódítani exportjukat.

Az ECB lépése a magyar pénzügyi vezetés számára is teremt manőverezési lehetőséget. Az MNB irányadó kamata jelenleg 3,4 százalék. A jegybank kamatcsökkentésének nincs alsó határa - nyilatkozta Palotai Dániel, az MNB monetáris politikáért felelős igazgatója egy közelmúltban tartott sajtótájékoztatón. Ez persze az ECB döntése előtt volt, amelynek nyomán így további 25 bázisponttal nőtt a forint és az euró kamat közötti különbség. Az MNB az utóbbi időben szakított a hagyományos, 25 bázispontos lépésekkel, elvben most már akármennyivel változtathatja az irányadó kamatot. Matolcsy György még a nyár közepén közölte, hogy 3-3,5 százaléknál lehet vége az MNB kamatvágási ciklusának.