A nukleáris energia békés felhasználásában való együttműködésről született megállapodás kedden Magyarország és az Oroszországi Föderáció között. Az orosz elnök elmondta: atomerőművi energiablokkok megépítéséről állapodtak meg. Orbán Viktor magyar kormányfő azt mondta: kiváló szakmai megállapodást kötöttek.
Magyar részről Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, míg orosz részről Szergej Kirijenko, a Roszatom elnöke írta alá az egyezményt Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő jelenlétében.
Ezt követően az orosz elnök elmondta: atomerőművi energiablokkok megépítéséről állapodtak meg. A politikus hozzátette, hogy a Paksi Atomerőmű a magyar elektromos áramtermelés 40 százalékát adja. Az újabb blokkok megépítésével nő Magyarország energetikai függetlensége.
Orbán Viktor magyar kormányfő azt mondta: kiváló szakmai megállapodást kötöttek.
Két új blokkKét új erőműblokkot épít Magyarországon az orosz Roszatom állami atomenergetikai konszern, a 10-12 milliárd eurós, tender nélküli beruházáshoz Oroszország államközi hitelt biztosít, amelynek futamideje 30 év - jelentette be Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár kedden Budapesten. Tájékoztatása szerint az első új paksi blokk 2023-ban kezdhet működni és ezzel tovább nő Magyarország energetikai függetlensége.
Lázár János újságírók előtt hangsúlyozta: az elkészült erőmű magyar állami tulajdonban marad.
Az új blokkokról szóló terveket a magyar kormány megküldte Brüsszelnek, amely nem emelt vétót - közölte az államtitkár, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy a beruházással éves szinten egy százalékkal bővülhet a bruttó hazai termék (GDP), és tízezer új munkahely jöhet létre.
A beruházás költségének 80 százaléka származik az Oroszországgal kötendő pénzügyi megállapodásból, a maradék 20 százalék magyar önerő - mondta.
Magyarország teljesíti a Déli Áramlat földgázvezeték megépítésével kapcsolatos kötelezettségeit - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a Moszkva melletti Novo-Ogarjovóban kedden folytatott megbeszélése után.
A kormányfő hangsúlyozta: a Déli Áramlat vonatkozásában Magyarország teljesíteni fogja a magára vállalt kötelezettségeket, a szerződésben előírt minden tételt.
Egyeztetés nélkül 3000 milliárd? Az MSZP elfogadhatatlannak tartja, hogy a miniszterelnök valós társadalmi egyeztetés, szakmai vita és az Országgyűlés döntése nélkül írna alá kötelezvényt Moszkvában a paksi atomerőmű bővítéséről.
Józsa István szocialista frakcióvezető-helyettes és Tóth Bertalan, az MSZP elnökségi tagja kedden közleményt juttatott el az MTI-hez, amelyben emlékeztetnek: szerintük ez hosszú távon kötött pályára helyezné a magyar energiapolitikát, gazdaságpolitikáját és a jövő nemzedékek életminőségét. Bírálják, hogy nem ismertek a tervezett beruházás fő paraméterei, költségei, a környezetre és a nemzetgazdaságra gyakorolt hatásai. Jelenleg senki sem tudja, hogy egy ilyen döntés mennyibe kerülne a magyar adófizetőknek - szerepel közleményükben.
"Felelős politikus nem dönt atomerőműről egy személyben Magyarország, a magyar emberek háta mögött. Ha Orbán valóban országgyűlési felhatalmazás nélkül vállal kötelezettséget, az felelőtlenség, márpedig felelőtlen politikus nem maradhat hatalomban" - írták.
Közölték azt is: az MSZP, kormányon felül fogja vizsgálni a vállalt kötelezettséget, mert szerintük a paksi atomerőmű bővítéséről csak átlátható módon, széleskörű társadalmi és szakmai konszenzus alapján szabad felelős döntést hozni.