Magyarország az oktatás színvonala és a kreatív fiatalok, a csodálatos kulturális kínálat, a közbiztonság és a természet szépsége miatt is vonzó letelepedési célpont. Nem tartom jó stratégiának megpróbálni adminisztratív eszközökkel lezárni a külföldi tapasztalatszerzéshez vezető utakat, ahelyett, hogy megteremtsük az itthon alkotás feltételeit a globális versenyben már bizonyított kiemelkedő vezetőknek. Saját tapasztalataim alapján nem értek egyet azzal, hogy a külföldi munkavégzés egyre negatívabb bélyeget kap hazánkban.
A SZEGÉNY EMBER LOVA
Gyermekkorom egy meghatározó élménye volt látni a nyolcvanas évek végén Hegyeshalomnál kígyózó sorokat a Gorenje hűtőkért és Grundig televíziókért a nagymamákkal felpakolt Zsigulikban. Úgy érzem, hogy annak idején az abszurd egyedi importot eredményező szabályozók ugyanúgy nem voltak fenntarthatók, ahogyan már évek óta az unión belül megnyílt munkaerőpiacon reménytelen röghöz kötni a tehetségeket. Akinek akkor dollárja volt, az Burgenlandban fizette be az áfát és a vámot. Nem kell nagy jóstehetség előre látni, hogy az ez év októberben liberalizálódó egészségügyi biztosítási forrásokat sem lehet majd Nickelsdorfnál megállítani. Vélhetően nem az osztrák betegek jönnek majd Szombathelyre gyógyulni, hanem a törött kezű gyerekeket viszik a szüleik Budáról Bécsbe, vállalva a kétórás utazást is, mert ennyi idő alatt a rosszul kivilágított pavilonok között még a röntgenig sem jutnának el a János-kórházban, miután végigállták a sort a traumatológián.
Szilárd meggyőződésem, hogy a gazdaság sok terén eredményesnek remélt centralizált irányítási struktúra az egészségügyben nem lesz sikeres. A költségcsökkentés és a további forráskivonás egyre inkább a szegény ember lovához teszi hasonlóvá az ágazatot, amely épp akkor halt meg, amikor már majdnem megszokta az éhezést. A pályaelhagyás ugyanis drámai mértékű. Ezt plasztikusan mutatja, hogy egykori húsz csoporttársam közül ketten meghaltak, és csupán hárman dolgoznak orvosként itthon, a többiek szakmát vagy országot váltottak. A döntés meghozatalakor ráadásul sok esetben mérlegelésre sincs lehetőség. Egy a saját egyetemi pályáján sikeres orvos kolléganő kénytelen volt néhány héten belül felmondani, amikor a családot eltartó, gyógyszeriparban dolgozó (korábban nagyon elismert aneszteziológus) férj itthon elveszítette az állását. Pár héttel később a kétgyermekes család már nem volt az országban, hiszen a következő havi rezsit sem tudták volna kifizetni. Most már külföldön dolgoznak, mindketten orvosként.
Ha meg akarjuk akadályozni a szakma javának távozását, akkor élhető életpályamodellre van szükség. A német ajkú országokban ez jól bevált, a hazai háziorvosihoz hasonlóan tb-finanszírozott formában magánszakorvosi praxisokra épül, ahol azonos infrastruktúrán pluszszolgáltatásokat is kínál. A Pareto-elv alapján itt is a kliensek 20 százaléka adja a profit (az orvos saját fizetésének) 80 százalékát - azaz a tb-finanszírozott praxisokba kiegészítő térítést csatornázó privát betegek adják a szakorvosi megélhetés jelentős részét. A nem sürgős, várólista irányába terelt, de nagyszámú beteg a nagyobb értékű eszközök amortizációját és a rezsit termeli ki elsődlegesen. Itt természetesen szűkebb juttatások és kisebb komfort is érvényesül, viszont a rendszeren belül tartja a magánpáciensektől származó extra bevételeket, illetve a legális pluszszolgáltatásokat az orvos időben, hatékonyabban és kisebb saját invesztícióval (azaz kisebb hiteltörlesztés mellett) tudja abszolválni.
GONOSZ VÁLLALKOZÓK?
Ezzel szemben mi a helyzet most? A jelenlegi többletköltségeket egy kisebb volument bonyolító magánrendelésen vagy a betegek fizetik, vagy az orvos képtelen fenntartani az infrastruktúrát. Mindeközben a legtöbb budapesti kórházban a műtéti elvi kapacitások felén dolgoznak szakemberhiány miatt, szükségtelenül emelve az eszközök és épület-infrastruktúra amortizációjának árát. A 90-es évek közepén egyébként a szakorvosi praxisok létrehozása egyszer már napirenden volt. A rossz nyelvek szerint akkor azért hiúsult meg az elképzelés, mert félő volt, hogy kiürülnek a kórházak: ma a munkaerőpiac megnyitása után ez a legrosszabb forgatókönyv valósult meg.
A fizetőképes privát rétegeket ma a nagykörúti bazársor színvonalán kiépített rendelőkben fogadja orvosaik többsége. Úgy vélem, a szakorvosi praxisok létrehozásával a megfelelő külföldi know-how és tőke bevonásával finanszírozott bevásárlóközpontokhoz hasonlóan váltják majd le a professzionális intézmények ezeket a rosszul szervezett praxisokat. Az ellenzők gyakran hangoztatott érve szerint az eltérő színvonalú szolgáltatások nem egyeztethetők össze az esélyegyenlőséggel. Ám utóbbi - ezt azért látni kell - már ma sem létezik. Az új modell bevezetésének legfőbb akadálya azonban talán inkább az, hogy a politika és a társadalom hazánkban zsigerből vállalkozásellenes. Azt sulykolják, hogy a gonosz privát nőgyógyász bejár műteni a klinikára - miközben ez abszolút legálisan így működik az egész világon: miért is lenne érdemes két külön infrastruktúrát fenntartani? A kérdés sokkal inkább az, hogy a beteg transzparens módon kapja-e a pluszszolgáltatásokat, és ezekért piaci árat fizet-e vagy hálapénzt, ami teret enged a korrupciónak és az adóelkerülésnek.
Más oldalról nézve a rendszerváltás vállalkozóihoz hasonlóan ezek a magánrendelőikben (is) dolgozó kollégák valójában piacérzékeny szakemberek. Ha lehet látni egy trendet, akkor logikus volna megteremteni a kapcsolódó jogszabályi hátteret, szabályrendszert, kereteket. Ahogy az „elektrolakatos" korszak végét a kötött devizagazdálkodás eltörlése és az importkorlátozások megszüntetése hozta meg, most októbertől is az állam feladata lesz a szabályozókkal a probléma okát és nem a tüneteit kezelni. Különben az immár röghöz kötött rezidensek mellől a betegek mennek majd szakorvosaik után külföldre.
A szerző a KPS Diagnosztika Zrt. alapítója
Schwab Richárd
az orvoselvándorlás visszafordításáról
A tudástőke itthon tartásáról lapunk október 10-én konferenciát szervez Haza, ész nélkül? címmel. A témában indított vitasorozat eddigi hozzászólói: Budafoki Róbert (Hogy megérje itthon maradni, 30. szám) Árvai Péter (Miért mennek el a fiatalok?, 31. szám). Várjuk lapunk olvasóinak hozzászólásait, véleményét a
szerkesztoseg@figyelo.hu e-mail címre.