Paks - Mennyi? 40!

Jandó Zoltán
2014-01-24 07:29
Lehet, hogy az oroszok belementek abba, hogy a paksi beruházás 40 százalékát magyar vállalkozások végezzék, ehhez azonban szükség lenne olyan hazai cégekre is, amelyeknek megvan a szükséges kompetenciája egy ilyen projekthez.
Az építőipar lehet itthon a paksi bővítés nyertese, ezen belül is elsősorban a vezető, tőkeerős cégek profitálhatnak a projektből, miközben az igazán magas hozzáadott értékű tevékenységeket minden bizonnyal megtartja magának a Roszatom. A fő berendezések, mint a turbinák, generátorok vagy éppen a reaktortartály minden bizonnyal Oroszországból érkeznek majd, és nem csak azért, mert ezek hozzák a nagy profitot, hanem azért is, mert itthon se a szakértelem, se a szükséges kapacitás nincs meg ezek legyártásához.

Szakértők szerint ilyen körülmények között viszont erősen ambiciózusnak tűnik a 40 százalékos hazai beszállítói arány a paksi atomerőmű bővítésében. Ez az új reaktorok építésében gondolkodó országok közül a briteknél, vagy a cseheknél lehet reális, ezen államok ipara azonban némileg a magyar előtt jár. A paksi projekt esetében a többség úgy látja, hogy már annak is örülhetnénk, ha teljes beruházási összeg negyede-harmada magyarországi vállalatoknál landolna.

Az építőipari területen kívül főként a nagy multik helyi leányainak lehet komoly esélye részt venni a paksi projektben. A gépészeti területen például a beruházás egyik legnagyobb magyarországi beszállítója szinte biztosan az a Ganz Engineering és Energetikai Gépgyártó Kft. (Ganz EEG) lesz, amely a magyar cégek közül egyedüliként már korábban is nagyértékben szállított berendezéseket a Roszatom által épített erőművekhez, és amelynek nem mellesleg 2008 óta (gépgyártó holdingján keresztül) az orosz társaság a többségi tulajdonosa.

Paksról bővebben a Figyelő hetilap 4. számában olvashat.