Paks: A szakhatóságot nem kérdezte a kormány

Jandó Zoltán
2014-01-23 12:12
Egyeztet a szervezet- paksi beruházás miatt szükségessé vált - bővítéséről az Országos Atomenergia Hivatal, amelynek véleményét azonban előzetesen nem kérte ki a kormányzat sem az új blokkok szükségességéről, sem az orosz technológiáról.
Hetvenfős bővítésre lehet szükség az Országos Atomenergia Hivatalnál az új paksi blokkok építése idején - mondta a szervezet csütörtöki sajtótájékoztatóján a Fichtinger Gyula főigazgató. Az OAH vezetője szerint az új biztonsági felügyelőket, fokozatosan vehetik fel a jövőben. A szervezet bővítési igényét illetve ennek finanszírozási követelményeit már jelezte az illetékes hatóságok felé, a fejlesztésről jelenleg is egyeztetnek.

Persze mindez nem jelenti azt, hogy az OAH eddig nem foglalkozott a paksi bővítéssel. A szükséges jogszabály-módosítások, illetve biztonsági követelmények kidolgozásán túl sor került egyfajta ismeretbővítésre is. Ennek keretében megvizsgálták azt az öt atomerőműblokk alaptípust, amelyek a paksi bővítés során is szóba kerülhettek. A főigazgató újságírói kérdésre elmondta: a hivatal vizsgálata - amelybe a Roszatom által kínált AS 2006-os blokkat is bevonták - arra jutott, hogy mind az öt típus megfelel az atomerőművekkel szembeni általános elvárásoknak. Sorrendet ugyanakkor nem lehet felállítani az egyes technológiák között, erre még a közelmúltban végrehajtott stresszteszteket követően sem volt képes senki.

Más kérdés, hogy a kormányzat nem is kérte ki az OAH álláspontját sem abban, hogy szükség van-e a bővítésre, sem abban, hogy amennyiben épülnek új blokkok, milyen típust lenne érdemes választani. Egyébként - ahogy erre Fichtinger Gyula felhívta a figyelmet - a mai hazai jogrendszerben nem is szükséges az OAH támogatása egy ilyen döntéshez. Arról nem is beszélve, hogy mivel a kiválasztott alaptípust hozzá kell igazítani a helyi adottságokhoz, követelményekhez, egyelőre azt sem lehet egyértelműen eldönteni, működtethető-e egyáltalán itthon egy adott technológia.

A hivatal legfontosabb feladata 2014-ben -az új paksi blokkok előkészítésének megkezdése mellett - egyértelműen a már működő erőmű kettes blokk üzemidő-hosszabbításának elbírálása lesz. Erről Fichtinger Gyula elmondta: a hosszabbításra vonatkozó a kérelem beérkezett, és a végső döntést a törvényi szabályozás értelmében még idén meg kell hoznia az OAH-nak. A főigazgató emlékeztetett: a paksi 1-es blokk korábban már megkapta az engedélyt, amely alapján 2032-ig működhet tovább, hangsúlyozta azonban, hogy a korábbi pozitív döntést nem jelent automatikusan pozitív elbírálást a mostani esetben.