- Amikor január 14-én megjelentek az erről szóló hírek, engem először nem az öröm érzése töltött el, hanem az aggódó énem kerekedett felül: vajon meg tudunk-e felelni a feladatnak? Ismerve a politika alaptermészetét és tudva azt, hogy a közbeszerzés és az atomerőmű-építés műfaji megfeleltetése nem egyszerű dolog, sem az előkészítés és a döntés, sem pedig a bejelentés időzítése nem lepett meg. Azt gondolom, hogy a sikernél, miszerint sikerült tető alá hozni a megállapodást, csak az a nagyobb siker, hogy egy éven át sikerült titokban tartani az előkészületeket.
- És a város hogyan fogadta?
- Újabb lehetőséget kapott, de egyúttal egy át nem ruházható felelősség is hárul rá. Nem szoktunk megijedni a munkától, de ami ránk vár, az egy tartós, rendkívül összetett és nem minden részletében pontosan tervezhető feladat.
- A megállapodás összességében szolgálja a magyar érdekeket, s a Roszatom a legmegfelelőbb cég a kivitelezésre?
- Nincs okunk kételkedni a nemzetközileg is elismert hazai villamosenergia-ipari szakmában, illetve az ellenőrzött információk birtokában levő döntéshozókban."
- Paks önkormányzati vezetése támogatja a kormány döntését?
- Már az egy évtizeddel ezelőtti önkormányzat is elkötelezte magát az atomerőmű bővítése mellett, mégpedig személyes tapasztalatai, kapcsolatrendszerei, és munkaerő-piaci ismeretei alapján. Az önkormányzat 2010-ben „ Városfejlesztési feladatok az atomerőmű bővítésének előkészítésére" címmel tanulmányt készíttetett, amelyben a helyzetfeltárás után számba vette az építés és az üzemeltetés időszakában felmerülő városi feladatokat. Mivel input adatok nem álltak rendelkezésre, tematikusan, illetve becsült adatokra épült a tanulmány. Ezt a munkát folytatjuk most a beruházó, a projektcég vagy annak szakmai partnereként. A beruházással kapcsolatos önkormányzati feladatok ütemezésére és koordinálására ez év első negyedévében munkacsoport alakul az önkormányzaton belül.
- Tiltakozó hangok is vannak, a civilek, zöldek és ellenzéki pártok meg tudják akasztani a folyamatot?
- Az önkormányzat ismeri a civil szféra véleményét, aggályait. Minden bizonnyal helyi fórumokon is napirendre kerülnek ezek a kérdések, már csak azért is, mert az Országos Atomenergia Hivatal az utóbbi években lakossági fórumot tartott az üzemidő hosszabbítással kapcsolatban a városban, ahol a paksiak és a környék érintett településeinek lakosai is elmondhatták a véleményüket. Ha valahol hitelesen, tényszerűen tudnak véleményt formálni az atomenergetika biztonságos felhasználásáról, hasznáról, vagy kockázatairól, az Paks".
- S milyen a közhangulat?
- A városban és a térségben jelentős többségben vannak azok, akik az átlagosnál jobban ismerik és elismerik az atomerőmű dolgozóinak munkáját, eredményét és ennek a munkának az eredményeként a családjuk, a város és a térség gyarapodását. Leegyszerűsítve: mindenki tisztában van azzal, hogy a térség gazdaságának motorja az erőmű, s a fejlesztések pozitívan hatnak a város infrastruktúrájára, közlekedésére, egészségügyi ellátására valamint a sport -és szabadidős tevékenységére is. Ennek köszönhető, hogy hajdani mezőváros Paksból a „high tech" nukleáris ipar segítségével az „energia fővárosa" lett.
- Hogyan élik meg a helyiek azt, hogy egy szuper kockázatot jelentő erőmű közvetlen közelében élnek és dolgoznak?
- Ha valakik, akkor az itt élők, az erőműben dolgozók értik leginkább, hogy a kockázat életünk része, ennél fogva az új erőmű építésének elfogadottsága magas. Azoknak a fővárosban élőknek is van jelentős kockázata, akik „csak" mindennap autóval, vonattal, vagy repülővel közlekednek. De talán legnagyobb kockázat a helytelen, egészségtelen, stresszes életmód. Ez a döntés már nem csak Paksról és a kistérségről szól, hanem az egész országról. Tévedés azt hinni, hogy a XXI. századi építkezés a helyszíni betonkeverésre és a vasszerkezet szerelésére szorítkozik. Legalább ekkora, ha nem nagyobb jelentősége lesz a tervezőknek, a projektvezetőknek, a műszaki ellenőröknek, stb., akik ma már - részben - távmunkában, az Internet és az okos-telefonok segítségével lesznek részesei a munkának. De ennél is fontosabb, hogy a helyszínen végzendő munkákat tekintve mára már nem csak a környező falvakból lehet gyorsan és kényelmesen munkába járni a várhatóan közel évtizedes építkezésre, hanem a 40-50 km-es régióból is mindössze fél óra alatt el lehet jutni Paksra.
- Az LMP bejelentette, népszavazást kezdemény, s más ellenzéki erők is kinyilvánították, ha hatalomra jutnak, nem lesz semmi a megállapodásból.
- Hozzászoktunk ahhoz, hogy Magyarországon szinte minden szakmai kérdést átpolitizálnak, ez történik most is, holott korábban - 2009-ben - példás parlamenti egység volt a bővítés előkészítésének engedélyezésére. Az ország energetikai függőségének csökkentése nemzeti kérdés, amiben politikai hovatartozástól függetlenül meg kell egyezni.
Paksról a Figyelő hetilap 2014. január 23-án megjelenő 4. számában olvashat bővebben.