Palotaprivatizációk - Vár állott, most kőhalom

Cseke Hajnalka
2013-06-16 07:00
Budapest legdrágább lakását 2009-ben, négyzetméterét 2,96 millió forintért árulták. Az Andrássy út 83-85 alatt azonban az építkezést azóta sem fejezték be. A beruházó egyezkedik a Terézvárossal, milliárdos számlát nyújtott be.
A Kodály Körönd és az Andrássy út sarkán lévő épületet a 80-as évek végén állványozták fel az életveszélyesé vált függőfolyosó miatt. A belső udvaron lévő tartógerendákat ideiglenes megoldásnak szánták. Azóta rothadásnak indultak, s már nem a gerendák tartják a függőfolyosót, hanem az támasztja meg az állványt. Ha létezne Budapesten az árvíztől függetlenül is katasztrófa-turizmus, akkor a '90-es, 2000-es esztendőkben átláthatatlanul privatizált Andrássy úti palotákba valóban érdemes lenne elkalauzolni a borzongásra vágyókat. Vajon melyik másik városban hagynák, hogy az UNESCO Világörökség részévé nyilvánított területen pusztuljanak épületek? A magyar Champs Élyséen a pesti belvároshoz szokott szem számára nincs semmi különös. Az Andrássy 83-85 szám alatti, hajdan kétségkívül impozáns épület homlokzata korának megfelelő.

POR ÉS HOMÁLY
A kerítés azonban már inkább feltűnik. Alumíniumból van ugyanis. Az eredeti kovácsoltvas kerítést elbontották és elszállították, ehelyett húzták ideiglenesen ezt a másikat. Most is kinn van a ház előtt a reklámtábla: „Andrássy Palace Gardens", mintha még mindig tartana az építkezés, s lehetne érdeklődni eladó apartmanok iránt. 2008-ban még műemléki penthouse lakásokat kínáltak itt. Átadási határidőként 2009 végét jelölték meg. Luxus kivitelű ingatlanokat hirdettek, az induló ár négyzetméterenként 3500 euró volt, ám hamar felkúszott 5400 euróra, sőt néhány lakás esetében még magasabbra. Most 2013-at írunk, június 5-én délelőtt fél 12-kor a ház egyik lakója kalauzol körbe a házban. Nem kíván névvel szerepelni. A Felsőerdősor utca felől belépve kiábrándítóan romos az épület, amire azt mondja, ez még „istenes", a harmadik emelettől igazán elkeserítő a helyzet. Lezárt rácsos ajtót nyit ki kulccsal, így jutunk a tetőtérbe, ahol a penthouse lakásoknak kellene lenniük.

Ehelyett homály, elbontott tűzfalak, elfűrészelt öles tartógerendák. Építési törmelék, por. A harmadik emelet lakásainak mennyezete is elbontva, így belátni az eggyel lejjebb lévő szintet. Több száz méter hosszú keskeny pallón megyünk végig, mintha a Vidámpark elvarázsolt kastélyában járnánk. A lakók azonban nem találják viccesnek, hogy a födém is ki van bontva a fejük felett, beesik az eső, befúj a szél. Mára idegileg és anyagilag is belerokkantak abba a harcba, amelyet a beruházóval évek óta folytatnak. A földszinten, az első és a második emeleten ugyanis laknak. Sőt, a harmadik emeleten is maradt egy lakó, holott az építkezés meg sem kezdődhetett volna az önkormányzattal kötött szerződés értelmében addig, amíg ki nem ürítik a teljes harmadik emeletet.