Párizsi-csúcs: túl sok a fiatal állástalan

2013-11-12 15:53
Megkezdődött kedd délután Párizsban az európai fiatalok munkanélkülisége elleni küzdelemről szóló uniós konferencia, amelyen 24 EU-ország állam- és kormányfője, munkaügyi minisztere, valamint a legfőbb európai intézmények vezetői egyeztetnek a kérdésről.
Párizsi-csúcs
A francia elnöki hivatalban, az Elysée-palotában rendezett magas szintű találkozón Magyarországot Orbán Viktor miniszterelnök képviseli. Francia-német közös kezdeményezésre először július 3-án Berlinben rendeztek hasonló jellegű, nagyszabású konferenciát a fiatalok munkahelyteremtése érdekében. A tagállamok a keddi találkozón kívánják értékelni az eddig meghozott intézkedések első eredményeit. Az Európai Unió a közelmúltban több célirányos intézkedésről is döntött a közel 6 millió európai fiatal munkanélküli támogatására, egyebek mellett az úgynevezett ifjúsági garancia megvalósításáról.

A következő hétéves pénzügyi periódus első két évében az Európai Unió 6 milliárd eurót (1800 milliárd forintot) biztosít munkahelyteremtésre, 13 országban a munkanélküliségtől leginkább sújtott régiókban, ahol a fiatalok munkanélkülisége meghaladja a 25 százalékot. Összességében az uniós országok az Európai Beruházási Bank (EIB) segítségével 2013 és 2015 között 40-45 milliárd eurót (12-13,5 ezer milliárd forintot) szánnak az érintett korosztály munkahelyteremtésére. A munkanélküliség a 25 év alattiak körében átlagosan közel 24 százalékos az uniós országokban.

Magyarországon a fiatalok 26 százaléka nem dolgozik
A helyzet Németországban és Ausztriában a legjobb, ahol a fiataloknak 7,7, illetve 8,6 százaléka állástalan. A negatív rekordot Spanyolország és Görögország tartja, ott a 18 és 24 év közöttiek 56, illetve 61,5 százaléka keres munkát. Magyarországon 27 százalék körüli a munkanélküli fiatalok aránya. A párizsi konferencián új intézkedések elindítását nem tervezik a tagállamok, elsősorban a politikai szándékukat kívánják megerősíteni annak érdekében, hogy a következő két évben konkrét eredmények szülessenek az ifjúsági munkanélküliség javulásában. Francia diplomáciai források szerint valamennyi uniós ország elkötelezett abban, hogy javítson a 15-24 év közötti korosztálynak az Európai Bizottság álláspontja szerint "elfogadhatatlanul" alacsony foglalkoztatási és magas munkanélküliségi rátáján. Ennek megvalósításában azonban vannak nézeteltérések a tagállamok között: Berlin elsősorban mobilitási és új képzési programok elindításával strukturális reformokat sürget, Párizs viszont a fiatalok számára létrehozott államilag támogatott munkahelyekkel képzeli el a jobb foglalkoztatást.
MTI