Pénz bankok nélkül - A bitcoin térnyerése

Brückner Gergely
2013-06-15 07:00
Extrém árfolyammozgásáról híres elsősorban a digitális fizetőeszközök legismertebbike, a Bitcoin. Egyesek szerint csak egy áramzabáló pilótajátékról van szó, amely egyszer majd lufiként pukkan ki. Hívei szerint azonban zseniális technológiai hátterű, szuperbiztonságos pénz, amely akár gyökeres átalakulást is indukálhat a mindennapi pénzforgalomban, a kereskedelemben.
A digitális devizák (angolul crypto currency-k) népszerűsége mögött az a felismerés áll, hogy nem csak patinás intézmények, az állami kezesség, vagy a hamisítási eljárások előtt egy lépéssel járó bankjegy-biztonsági megoldások képesek szavatolni a pénz értékét. Egy tranzakció hitelességét más megoldás is garantálhatja. A Bitcoin rendszer teljes informatikai folyamata bonyolult, de abban a szakértők egyetértenek, hogy technikailag valóban újszerű és a maga nemében zseniális, a biztonsága pedig igen magas szintű. Természetesen elméletben feltörhető, de a gyakorlatban jelentősnek nevezhető incidensből csak egyet jegyeztek fel, a felhasználók számára kárral pedig ez sem járt. A fő elv az, hogy amennyiben a tranzakció pillanatában nem csak a két résztvevő fél, hanem a valutát használók tízezreinél, vagy éppen millióinál is rögzítésre kerül A és B szereplő közötti tranzakció, akkor az pont ugyanannyira hiteles, mintha ezt egy nagy elszámoló intézmény jegyezné fel.

A Bitcoin gyorsan növekvő népszerűségéhez bizonyára hozzájárul az is, hogy vallási szektákat megszégyenítően koherens legendárium övezi. Az eredetmítosz központi figurája az a Satoshi Nakamoto nevű programozó, akiről senki sem tudja, hogy kicsoda. Állítólag 37 éves, japán, és tökéletesen beszél angolul, de soha, semmilyen Bitcoinnal kapcsolatos eseményen, vagy konferencián nem jelent és nem jelenik meg személyesen. Magányos farkasként állította fel 2009 januárjában a pénzügyi válság kellős közepén a Bitcoin elvét egy részletes dolgozatában, hogy aztán működőképességét gyorsan élesben is tesztelje a program legelső verziójának nyílt forráskódos közzétételével. Hogy paranoiás, vagy a tudatos imidzsépítés miatt tartja magát távol egyre sokasodó híveitől, azt nem lehet tudni. Mindenesetre állítólag már film is készül a virtuális messiás kilétének felderítéséről. A Bitcoin alapítót és teremtményét övező legendárium mindenesetre annyira tökéletes, hogy érdemes is gyanakvással szemlélni: ennyire ideális paramétereket a gerillamarketing legjobb szakértői sem tudtak volna összehozni.

A Figyelő eheti számában részletes elemzés olvasható a digitális pénzről.