Pluszteher - Elmenekültek az eho elől

Baka F. Zoltán
2013-10-11 07:00
Néhány százmillió forintot hozott eddig a kamatjövedelmek utáni eho. A banki ügyfelek akár minimális összeggel is, de gyorsan új megtakarítási formákat kerestek, hogy ne kelljen hozzájárulást fizetniük.
Első ránézésre szerény összeg, mindössze 357 millió forint egészségügyi hozzájárulás (eho) folyt be eddig a kamatjövedelmek után a költségvetésbe. A bevételről a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tájékoztatta a Figyelőt. Az is kiderült a válaszból, hogy 172 adózó vallott kamatjövedelmet terhelő eho fizetési kötelezettséget. Ez természetesen nem a számlatulajdonosokat jelenti, a közterhet nem nekik, hanem a számlát kezelő hitelintézeteknek, takarékszövetkezeteknek kell bevallaniuk, levonniuk és befizetniük. Arról a NAV nem rendelkezik információval, hogy a 357 millió forint hány számlatulajdonostól származik, a pénz ömlesztve érkezik meg a kincstárba.

Lapunk két pénzintézetnél is érdeklődött, hogy tapasztalták-e a megtakarítások átrendeződését a nyári hónapokban, ami összefüggésbe hozható a 6 százalékos eho-val. Meglepő módon eltérő számlatulajdonosi reakciókról számoltak be a válaszadók, vagyis a Budapest Bank, illetve az OTP. A BB-nél munkásnak bizonyult a nyár, fokozott érdeklődést tapasztaltak a tartós befektetési számlák (TBSZ) iránt. Júliusban és augusztusban másfélszeresére nőtt náluk a TBSZ számlák száma. Az ügyfeleik tehát igyekeztek kihasználni, hogy a július végéig megnyitott TBSZ-ekre nem vonatkozott a 6 százalékos eho. A befektetések szerkezete is átalakult: korábban inkább a nagyobb megtakarításokhoz keresték a TBSZ-t, a nyár folyamán viszont inkább kisebb összegekkel indították a számlát. Sokan konkrétan a TBSZ-ről szóló jogszabályokban rögzített minimum összeget, 25 ezer forintot helyeztek el rajta. Ők gyorsan akartak reagálni a megváltozó adózási környezetre, s azt tervezik, hogy majd az év folyamán töltenek föl további összegeket a TBSZ-re, mert ezek hozama után sem kell majd ehot-t fizetniük. Ezzel szemben az OTP-nél csak minimális átrendeződést tapasztaltak a megtakarítási szokásokban. A bank szerint az eho bevezetésére pont akkor került sor, amikor a jegybank kitartóan csökkentette az alapkamatot, ezért nehéz lenne megmondani, hogy a kamatcsökkentési ciklusnak, vagy a 6 százalékos eho bevezetésének a következménye az átrendeződés. Valami azért megmozdult, a kamatot előre fizető saját termékeik - melyek közt betét és kötvény is volt - sikeresnek bizonyultak az OTP szerint.

Részleteket keresse a Figyelő 41-dik számában.