Politikai reakciók a Kúria döntése kapcsán

válassz
2013-12-16 17:06
A Fidesz szerint a legfőbb bírói fórum is a bankok mellé állt, a Jobbik pedig a "legkeményebben visszautasítja" a Kúria döntését. Az LMP szerint sajnálatos a Kúria devizahitelesek ügyében meghozott jogegységi döntése.
A legfőbb bírói fórum is a bankok oldalára állt - így értékelte Rogán Antal, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője sajtótájékoztatón a Kúriának a devizahitelek ügyében hozott határozatát. "Csalódottak vagyunk, mert a legfőbb bírói testület is - a hétfői döntésével - a bankok oldalára állt" - reagált újságírók előtt Rogán Antal. A Fidesz frakcióvezetője azt is mondta ugyanakkor, hogy a mostani határozatból nem derül ki, foglalkozott-e és ha igen, milyen döntést hozott a Kúria például az egyoldalú kamatemelések vagy az árfolyamrés ügyében. Ezért ezekkel kapcsoltban továbbra is várják a legfőbb bírói testület döntését, mert a Fidesz szerint a bankok mindkettő alkalmazásával megkárosították a devizahiteleseket - jelezte.

Ha ezek az érdemi állásfoglalások megszületnek, reményeik szerint minél hamarabb, a parlament ki fogja alakítani álláspontját - közölte a politikus. "Amíg a végső jogi helyzetet nem ismerjük meg", az árfolyamgát kiszélesítése mindenkinek segítséget jelent - hívta fel a figyelmet Rogán Antal. Arra a felvetésre, hogy az egyoldalú szerződésmódosításokkal összefüggésben a Kúria az Európai Bírósághoz fordult, a frakcióvezető azt válaszolta: "nem értem, miért kellett az Európai Bírósághoz fordulni. A Kúriát elég bölcsnek érzem ahhoz, hogy maga is meg tudja hozni a döntését". Kérdésre azt is kijelentette, fenntartják azt az álláspontjukat, amely szerint a devizahitelnek mint terméknek meg kell szűnnie.

Az LMP szerint sajnálatos a Kúria devizahitelesek ügyében meghozott jogegységi döntése, de a párt ugyanakkor teljes mértékben tiszteletben tartja a határozatot - közölte Schiffer András. Az ellenzéki párt frakcióvezetője sajtótájékoztatóján arra reagált, hogy a Kúria polgári kollégiuma hétfőn hozta meg jogegységi határozatát, amely szerint nem ütközik jogszabályba, sem jó erkölcsbe, nem uzsorás és nem színlelt szerződés a devizaalapú kölcsönszerződés.

Az LMP társelnöke szerint a jogegységi döntés után még sürgetőbbé vált, hogy a Ház foglalkozzon Ertsey Katalin és Vágó Gábor néhány hónapja benyújtott törvényjavaslatával. Eszerint a parlamentnek meg kellene tiltani a közjegyzői okiratokon alapuló kilakoltatásokat, ahogy tilossá kellene tenni, hogy a pénzintézetek átruházhassák követeléseiket az adósságbehajtó cégeknek - ismertette az indítványt. Hozzátette, a bíróságokat pedig arra kellene kötelezni, hogy az eléjük kerülő kölcsönszerződések egészét vizsgálják. Schiffer András azt mondta, ha jogegységi döntés teljes terjedelmében nyilvánossá válik, akkor mérlegelni kell, hogy - a visszamenőleges jogalkotás tilalma mellett - milyen törvényalkotási lépéseket lehet tenni annak érdekében, hogy a "bankok csalárd módon ne fosztogathassák tovább az embereket".

A Jobbik szerint a Kúria hétfői döntésével bebizonyosodott, hogy nemcsak igazságot nem tud szolgáltatni az igazságszolgáltatás, de a jogot is hibásan értelmezi és kiszolgáltatja a bankok önkényének a magyar lakosságot. Volner János sajtótájékoztatóján kijelentette: hétfőn kiderült, hogy a bíróság nem fog a devizahitelesek oldalára állni, csak a bankok érdekeit védi. Hangsúlyozta: a kormány a bíróságokhoz hasonlóan nem tett érdemi lépéseket, hogy megakadályozza a bankok egyoldalú kamatemelését. A Jobbik a "legkeményebben visszautasítja" a Kúria döntését és a kormány halogató taktikáját is és ha nem lesz "nagyon rövid időn belül döntés", akkor országos demonstrációt szervez annak érdekében, hogy kikényszerítsék a devizahitelesek védelmét.

Leszögezte: a devizahitelesek nem csak azt az árfolyamváltozást fizetik meg, hanem a kétszeresére emelkedő kamatterheket is, amelyekkel a hitelfelvétel időpontjában nem számolhattak és ami annak köszönhető, hogy a kormány hagyja áthárítani a bankszektorra kivetett adókat a devizahitelesekre és "hagyja őket megfulladni a devizahitelek csapdájában". Volner János szerint a politikának a jogalkotás a dolga, de a kormány időhúzó taktikájának az a lényege, hogy nem alkot világos törvényi szabályozást, így "ide-oda pattog a labda a Kúria és a kormány között". Pedig a Jobbik szerint a kétharmados kormánytöbbségnek lenne lehetősége egy hét alatt rendbe tenni a devizahitelek jogi környezetét az Országgyűlésben.



MTI