Receptek a világsikerhez

Magyar kiugrás a tengerentúlról
Halaska Gábor
2013-07-04 07:00
Érdemes erős amerikai jelenlétet kiépítenie, megismernie az ottani trendeket és praktikákat annak a startup cégnek, amely a LogMeIn, a Prezi vagy a Ustream világra szóló sikereinek újtára szeretne lépni - írja a Figyelő hetilap. A lapban exkluzív interjú olvasható Anka Mártonnal, a LogMeIn alapítójával, aki az üzleti hetilap hasábjain jelenti be: háttérbe vonul, tanácsadóként marad csak a világsikerű magyar alapítású startupnál. Megszólal a lapban Halácsy Péter a Prezi egyik alapítója és Fehér Gyula a Ustream Inc. technológiai vezetője is.
Videokazettát akarsz kiküldeni postán? Micsoda badarság. Ebből sosem lesz üzlet - ezzel utasította el egyik tapasztalt kockázati tőkés a másik után az eBay alapítóit az előző évezredben. A történetet Gil Penchina, a Wikipediához kapcsolódó, Palo Altó-i Wikia Inc. alapítója, az eBay korábbi nemzetközi vezetője osztotta meg a közönséggel egy tavaszi magyar konferencián, azt illusztrálandó, hogy a tőkések gyakran ott sem szeretik a valóban ismeretlen terepre tévedő, kockázatos cégeket.

Az Egyesült Államokban megfontolandó a korai jelenlét azon magyar vállalkozók számára, akik eleve a globális piacban gondolkoznak. Így sokkal nagyobb a siker esélye, ezt mutatja a három legismertebb magyar sikersztori, a LogMeIn, a Prezi és a Ustream története is - derül ki a Figyelő hetilap cikkéből. Bár ők az alapokat itthon fektették le, a lehető leghamarabb Amerikába tették központjukat (LogMeIn, Ustream) vagy legalább értékesítési főhadiszállásukat (Prezi), és tőkét is a tengerentúlon vontak be (lásd erről a három cég meghatározó magyar alapítójával készült az interjúkat a Figyelőben).


Egy innovatív magyar kisvállalkozó, aki ismeri a tucatnyi hazai tőkealapot és a néhány üzleti angyalt, el sem tudja képzelni, mit jelent, amikor több ezer befektető versenyez az ő kegyeiért. Pedig Kaliforniában ez szinte mindennapos. A „völgy" közelről egészen más, mint amilyennek a Kárpát-medencéből tűnik. A startupok alapítása ott könnyű, olcsó. Jön is az új hullám, hiszen egy szobából bárki elkezdheti az építkezést. Erre példa többek közt az Airbnb, a Pinterest, a Jira, a Github, a Dropbox és a Groupon.

További részletek és a fiatal magyar milliárdosokkal készült interjúk a Figyelő hetilap friss, 2013/27-ik számában olvasható.