Recesszióhoz vezethet az amerikai költségvetési vita

2013-10-05 08:53
Recesszióba sodorhatja az amerikai gazdaságot, ha az államadósság-limit emeléséről nem sikerül megállapodni a kongresszusban - vélekedtek pénteki helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.
A Commerzbank - az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató csoport - szakelemzői közölték: saját számításaik szerint egyheti kormányzati zárlat 5-10 milliárd dollár közvetlen gazdasági költséggel jár. "Mechanikus átszámítással" ez azt jelenti, hogy az idei negyedik negyedévi amerikai GDP-reálnövekedésből a jelenlegi patthelyzet minden egyes hete 0,1-0,2 százalékpontot farag le.

Sokkal nagyobb veszélyt jelentene ugyanakkor az, ha nem születne megállapodás az adósságlimit emeléséről. Az amerikai kormányzati kiadások 80 százalékát fedezik az adóbevételek, és a többit az adósságpiacról kell előteremteni, tehát ha az amerikai kormány nem vehet fel több hitelt, azonnal az ötödével kellene csökkentenie kiadásait. Ha ez az állapot bármennyi ideig is fennáll, akkor gyakorlatilag elkerülhetetlenné válik az amerikai gazdaság recessziója - jósolták a Commerzbank elemzői.

A ház szakértőinek becslése szerint október 17. és november 10. közé eshet az az időpont, amikor az adósságlimit emelésének elmaradása esetén az amerikai kormány kifogy a készpénzből. A pontos dátum teljes biztonsággal nem jósolható meg, mivel ez a befolyó adóbevételek egy-egy napra lebontott összegétől függ.

Mindenesetre "normális időkben" az amerikai államháztartás októberben általában 50 milliárd dollár körüli havi deficittel zár - hangsúlyozzák a Commerzbank szakértői.

A ház elemzőinek megfogalmazása szerint "az elmebajjal lenne határos" az amerikai kormány 200 év alatt felépített költségvetési hitelességének veszélyeztetése. Éppen ezért ha a kongresszusban nem sikerül időben egyezségre jutni az államadósság-limit emeléséről - aminek a valószínűsíthető politikai következmények miatt alacsony, de nyilvánvalóan nem zéró a kockázata -, az amerikai kormány ebben az esetben is mindenképpen folytatná adósságszolgálati kötelezettségeinek teljesítését - jósolták a Commerzbank elemzői.

A ház adatai szerint a kamattörlesztési menetrend alapján október 31-én 6 milliárd dollárnyi, november 15-én 30 milliárd dollárnyi kamatfizetés válik esedékessé az amerikai államadósság után. A Commerzbank elemzői szerint a jelenlegi helyzetben "kizárt", hogy az amerikai szövetségi jegybankrendszer (Federal Reserve System) monetáris testülete (FOMC) október végi ülésén a Fed által folytatott mennyiségi enyhítési ciklus leépítésének elkezdéséről döntsön. Inkább az a kérdés merül fel, hogy nem emelik-e az eszközvásárlási keret jelenlegi 85 milliárd dolláros havi keretét, ha a kongresszusi vita veszélyezteti a gazdaságot.

Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays szakelemzői pénteki helyzetértékelésükben közölték: becsléseik szerint az amerikai kormányzati zárlat minden hete 0,12 százalékponttal lassítja az amerikai gazdaság negyedik negyedévi éves összevetésű reálnövekedését, így egy négyhetes zárlat esetén a ház által jelenleg jósolt 2 százalék helyett csak 1,5 százalék körüli ütemben növekedne az amerikai GDP-érték ebben a negyedévben. A Barclays londoni elemzői szerint is azonban az adósságlimit emelésének elmaradása jelentené a sokkal nagyobb veszélyt. Ebben az esetben az elsődleges kérdés az lenne, hogy az amerikai pénzügyminisztérium átrendezhetné-e - és ha igen, hogyan - a fizetési prioritásokat az államadósság-törlesztési leállás elkerülésére.

Mindemellett a szövetségi költségvetési hiány jelenleg a GDP-érték 4,2 százaléka, és az adósságlimit emelésének elmaradása gyakorlatilag egyik napról a másikra kikényszerítené a deficit zéróra csökkentését. Így tehát a GDP-érték 4,2 százalékának megfelelő visszahúzó erő érvényesülne az amerikai gazdaságban költségvetési oldalról, ami - a már eddig is meglévő államháztartási konszolidációs teherrel együtt - recessziót okozhat, ha ez az állapot hosszabb ideig fennáll - hangsúlyozzák pénteki elemzésükben a Barclays londoni szakértői.
MTI