Rekordokat dönthetnek a nyugat-európai tőzsdék a jövő héten

2013-11-17 18:11
A nyugat-európai értéktőzsdékre további szép napok várnak, habár csekély, de újabb időközi és történelmi rekordokhoz elegendő javulással. A várhatóan továbbra is gyenge makrogazdasági adatok most nem veszik el a befektetők kedvét, legfeljebb a vállalati eredmények fékezhetik az előretörést.
A nyugat-európai piacok többsége hatodik hete emelkedett a múlt héten heti egybevetésben. Ezen belül, többnapi hullámvasutazás után, a fő mutatók egyértelműen emelkedtek a hét második felében, miután az amerikai tartalékbankrendszer (Fed) februárban hivatalba lépő új elnöke, Janet Yellen a szenátusi bizottsági meghallgatásán azt mondta, hogy a Fednek "még sok tennivalója van" a gazdaság gyógyításában. Ezzel eloszlatta a korábbi napok aggodalmait, hogy a Fed már decemberben szűkíteni kezdi mennyiségi enyhítését. Most megint általános a meggyőződés, hogy a Fed bőkezűsége változatlanul kitart legalább a jövő év első felében.

Európában az is növeli az értéktőzsdék népszerűségét, hogy az Európai Központi Bank (EKB) e hónap elején újabb rekordalacsony szintre, 0,25 százalékra csökkentette alapkamatát az addigi 0,50 százalékról. További kamatcsökkentés nemigen várható.Ebben a pénzügyi-politikai környezetben a rossz hírek a jó hírek a tőzsde számára. Minél rosszabb a gazdaságnak, annál tovább tarthat, sőt annál bővebb lehet a központi banki pénzfolyam, amely pótlólagos keresletet teremt a kamatozó eszközöknél mind nagyobb hozamot ígérő részvények iránt.A harmadik negyedévi beszámolási szezon eddig gyengébb, mint az előző: a tőzsdén jegyzett cégeknek a fele a vártnál rosszabb eredményt, 63 százaléka a vártnál kisebb bevételt jelentett. Szinte csak az lehet a további tőzsdei föllendülés akadálya, ha a vállalati beszámolók ezentúl sem lesznek jobbak.Hétfőn az EU és az euróövezet szeptemberi külkereskedelméről és folyómérlegéről érkeznek adatok. Kedden a német ZEW intézet kiadja elemzői és befektetői hangulatmutatóját, az EU statisztikai hivatala közli az euróövezeti építőipar szeptemberi adatait, az Egyesült Államokban magánstatisztikák jelennek meg a kiskereskedelem múlt heti forgalmáról.

Szerdán az októberi német termelői árak, az októberi brit jelzálogkölcsön-forgalom, a múlt heti amerikai jelzálogkölcsön-forgalom, az októberi amerikai infláció és a reálkeresetek, az ottani használt lakások októberi forgalma és az októberi kiskereskedelmi forgalom hivatalos statisztikája következik. Megjelenik a Fed legutóbbi kamatdöntő értekezletének jegyzőkönyve, és a Fed több vezetője is beszédet mond. Csütörtökön ismertetik az euróövezeti, valamint az amerikai feldolgozóipar és a szolgáltatások, illetve a magángazdaság e havi összetett, előzetes teljesítménymutatóit, majd az amerikai termelői árak októberi és a munkanélkülisegély-igénylések múlt heti alakulását. Pénteken a harmadik negyedévi német GDP második becslése és az Ifo intézet németországi üzleti hangulatmutatója zárja a heti adatsort.

Múlt pénteken a legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 0,28 százalékos napi előrelépéssel 1297,85 ponton zárt, 14,45 százalékkal a tavaly év végi értéke fölött, és 0,21 százalékkal magasabban, mint az előző pénteken. A londoni értéktőzsde fő mutatója, a FTSE-100 27,31 pontos, 0,41 százalékos javulással 6693,44 ponton zárt, 13,49 százalékkal magasabban, mint tavaly év végén. A frankfurti DAX-30 19,03 pontos, 0,21 százalékos többlettel 9168,69 ponton, új történelmi csúcson végzett, 20,44 százalékkal az év végi értéke fölött. Párizsban a CAC-40 8,32 ponttal, 0,19 százalékkal 4292,23 pontra erősödött, 17,88 százalékkal meghaladva a múlt év végi értékét.

A fő New York-i mutatók közül a Dow Jones ipari átlag (DJIA) pénteken 85,48 pontos, 0,54 százalékos nyereséggel 15 961,70 ponton, az S&P 500-as 7,56 pontos, 0,42 százalékos emelkedéssel 1798,18 ponton, a Nasdaq piac összetett mutatója 13,23 pontos, 0,33 százalékos gyarapodással 3985,97 ponton végzett.A New York-i mutatók általában előbbre tartanak, mint a nyugat-európaiak, és az utóbbi héten növelték előnyüket: a múlt hét végi állás szerint a Dow Jones 21,18 százalékkal, az S&P 500-as 26,08 százalékkal, a Nasdaq összetett mutatója 32,01 százalékkal jobb, mint tavaly év végén.
MTI