A KSH legfrissebb adatai szerint 335 ezer honfitársunk él tartósan külföldön. Legjobbjaink hazacsábítására milliárdokat áldoz a kormány. A kutatók számára a szakmai komfortérzetet a megfelelő infrastruktúra és egy pezsgő szakmai alkotói közösség biztosítja, szélesebb kitekintésben pedig elsősorban a kiszámítható gazdasági környezet és egy hatékonyan működő állam jelentene vonzerőt a már külföldön élő magyarok számára. Akik egyre többen vannak: a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss felmérése szerint június végén negyedmilliónyian dolgoztak már minimum fél éve külföldön. Míg a kutatók körében viszonylag követhető, hogy ki, hol él és mi a szakterülete, addig az üzleti életben ez nincs így. A hazai vállalatoknál ugyan nem ismert direkt törekvés a külföldi tehetségek hazahívására, ám hasznos lenne egy olyan, folyamatosan frissülő adatbázis, amely részletesen és strukturált formában tartalmazza a világban dolgozó magyar szakemberek adatait. A hazai tudástőke itthon tartása a gazdaság fejlődése szempontjából is egyre égetőbb kérdéssé válik - lapunk ezért is szervezi e téma köré idei, októberi Top200 konferenciáját, amelyet eheti címlap-összeállításunkkal vezetünk fel. (Figyelő 9-15. oldal)
Lefulladt segédmotorok
Az autóipar jó teljesítménye dacára pocsék évet zárt a száz legnagyobb hazai vállalat - derül ki a Bisnode által összeállított listából, amelyet a Figyelő ismertet. A Mercedes a 29. legnagyobb hazai cég.
Sokdioptriás rózsaszín szemüveget kell felvennie annak, aki pozitívnak akarja látni a száz legnagyobb árbevételű hazai vállalat tavalyi teljesítményét. A Top 100 árbevétele 2012-ben kevesebb, mint egy százalékkal növekedett az előző évi mezőnyhöz képest, ami kevesebb mint tizede az egy esztendővel korábbi növekedési ütemnek.
„A 2012-es eredmények azt mutatják, hogy még Magyarország legnagyobb cégeinek sem sikerült a tavalyi év. Nagy részüket a keresletcsökkenés is sújtotta, amit eddig exporttal ellensúlyoztak, 2012-ben azonban már ez sem sikerült" - értékeli az összképet Keleti József, a céginformációs szolgáltató Bisnode-csoport ország igazgatója.
A Top 100 mezőnyben az összes árbevétel 55 százaléka származik exportból, de 2011-ről 2012-re közel 1 százalékkal csökkent a jelenlegi Top 100 külföldi értékesítése a tavalyi mezőnyhöz képest. Pozitívumként említhető ugyan az adózás előtti eredmény 10 százalékos növekedése, de a szakember szerint a gazdaság igazi fellendüléshez arra lenne szükség, hogy bevételüket is növelni tudják a cégek.
Állami gömböc
A lista első három helyezettje nem változott, a top 10 további része azonban erősen mozgott: kiesett a magyarországi tevékenységét drasztikusan visszafogó, tavaly hatodik Nokia, míg a legutóbb utána következő Philips Magyarország ezúttal nem járult hozzá adatai kiadásához. Valószínűleg amúgy is visszaesett volna, tavaly ugyanis globálisan megvált tévégyártó ágazatának többségi tulajdonától, amely a kínai TPV Technology Limited-hez került. Az idén már ez a cég döntött úgy, hogy megszünteti a tévégyártást Székesfehérváron.
Az MVM folytatja menetelését: az állami energetikai gömböc két évvel korábban még csak a 13. volt, mostanra viszont felzárkózott a 4. helyre. A lista alapján komoly esély van arra, hogy jövőre már dobogóra kerüljön, hiszen a kormánydöntés nyomán nemrég az MVM vásárolta meg (a közel 39 milliárdos árbevételű E.ON Földgáz Storage mellett) a listán 6. helyezett E.ON Földgáz Trade-et. A Top 10 további tagjai jórészt a Nokia és a Philips kieséséből profitáltak, a Tesco, a Magyar Telekom és az E.ON Hungária is ennek köszönhetően ugrott előre két helyet.
MERCEDES-HATÁS
A Bosch-csoport öt helyet lépett előre, köszönhetően 13 százalékos árbevétel-növekedésének. A csoport a munkahelyteremtésben is élenjár: 2011-ről 2012-re több mint 1200-zal növelte átlagos statisztikai létszámát. Szintén több mint ezer fővel növelte létszámát a Magyar Telekom, az Audi, a Mercedes, valamint a Continental-csoport.
A legnagyobb, több mint 2 ezer embert érintő leépítés a Nokiánál volt. Ennek ellenére az idei 100-as élmezőny megközelítően ugyanannyi embert foglalkoztat, mint a tavalyi első száz cég. Ők alkalmazzák a magyar teljes foglalkoztatott létszám 8-9 százalékát. Szembetűnő az autóipari dominancia, nem véletlenül: a jármű- és beszállítóipar lényegesen jobban teljesített a többi szektorhoz képest. A Mercedes például egyből a 29. helyen debütált a listán. Szintén jól teljesített a gyógyszeripar. A Teva 15 százalékos árbevétel-növekedése kiugró, a másik három társaság (Sanofi-Aventis, Richter, Egis) átlagosan 5 százalékot mutathat fel. A kiskereskedelmi láncok közül a Tesco kivételével mindenki (Lidl, Penny, Auchan, Spar) 6-8 százalékkal növelte árbevételét. Nyereséget viszont a Tesco és a Penny kivételével nem tudtak elérni. Figyelő 51-55. oldal)
Rendhagyó interjú a Figyelőben
Elhunyt Horváth Sándor, a hajógyári szigeti partihelyeket újraindító 32 éves vállalkozó. A Figyelőnek adott interjújában még terveiről, a sziget renoméjának visszaállításáról beszélt. Az interjú szövegét még leegyeztettük, majd lapzártánk napján kaptuk a tragikus hírt. A cikket kivettük lapszámunkból, de családja, különösen édesanyja kifejezett kérésének megfelelően változatlan formában mégis leközöljük a beszélgetést. (Figyelő 63-65. oldal)