Rotáció - Kötvény helyett részvény, euró helyett dollár!

JÖHET A NAGY ROTÁCIÓ
Brückner Gergely
2014-01-02 07:00
2014 befektetési trendjeit a globális piacon még mindig elsősorban a legfontosabb jegybankok monetáris politikája határozza meg. Ha megindul a pénzpumpa után a likviditás visszaszippantása, az alacsony kamatok felfelé indulhatnak. A két legvalószínűbb 2014-es trendforduló, hogy a kötvények helyett részvényekben, euró helyett dollárban érdemes megtakarítani. Itthon eközben a legfontosabb kérdés, hogy ki és miként fogja kezelni a befektetők és szolgáltatók számára is ma még szinte felfoghatatlan mértékű változást, vagyis a kamatok drasztikus csökkenését.
A Figyelő két részből álló címlap-összeállításában 20 pontban foglalta össze befektetési tippjeit. Ami pedig az általános értékelést illeti, 2014 előtt rendkívül egységesen látják a világot az elemzők. A világgazdaság, elsősorban az Egyesült Államok, de Európa jobb teljesítménye miatt is gyorsabban nőhet, így megkezdődhetett és folytatódhat a tapering, vagyis a nagymértékű amerikai likviditás-pumpa visszafogása. Ha így lesz, nem lesz annyi pénz, nem mehet már minden egységesen felfelé a tőkepiacokon. Mivel a kötvénypiacok amúgy is a plafonig értek már (a hozamok annyira alacsonyak, hogy már nem tudnak hová lejjebb menni), ráadásul a növekvő GDP is segíti a cégeket, így a részvényeknek sokkal jobbak az esélyeik, mint a kötvényeknek. Megindulhat hát a nagy rotáció. Mielőtt azonban ennek elemeit végignéznénk, vessünk egy pillanatra vigyázó szemeinket Magyarországra, milyen döntéssel találkozik a hazai megtakarító!

ALACSONY MAGYAR KAMATOK
Az alacsony hazai kamatokról, immár 17 egymást követő jegybanki kamatcsökkentés után bizonyára minden befektető hallott, de talán még mindig kevesen tudják felfogni, hogy ez mit is jelent. A befektetések ajánlásával, a vagyonok kezelésével foglalkozó szakemberek szerint a lakossági megtakarítók valósággal sokkot kapnak, amikor azt tapasztalják, hogy a másfél-két éve még 10 százalékon lekötött egyéves betéteik megújításánál a bankok már csak 4 százalékot kínálnak nekik - meséli Szabó László, a Concorde Alapkezelő elnöke. Ebben a világban egy hatalmas lépést kell sokaknak megugornia. A bankbetét, az állampapír, vagyis minden, ami pontosan kiszámítható jövedelmet hoz, már csak érdemben alacsonyabb megtérülést tud generálni. Sokaknak életükben először olyan befektetési instrumentumot kell választaniuk, amelyben nem látható előre a kifizetés, ez lehet egy befektetési alap, esetleg később egy részvény is, de mindegyiket hétmérföldes távolság választja el a betéttől, a fix hozamú állampapírtól, mert a befektető nem tudja, hogy egy év múlva mennyi pénze lesz.

A részletes elemzés a Figyelő címlap-összeállításában olvasható!