Startupok: nem muszáj Amerikába szaladni!

Halaska Gábor
2013-07-19 09:38
Zsembery Levente, az X-Ventures vezetőjének vélemény-cikke a magyar startupok tengerentúli esélyeiről, a kockázati-tőkések döntési szempontjairól. A cikk a figyelő jövő csütörtöki számában lesz olvasható teljes terjedelmében.


A Figyelő 2013/27-ik számában megjelent Fiatal Milliárdosok című, a magyar startup világgal és a Prezi, a Ustream és a LogMeIn szoros amerikai kapcsolódásaival foglalkozó cikk kapcsán több gondolat is megfogalmazódott bennem. Először is, különbséget kell tenni szektorok szerint abban, hogy mennyire fontos az amerikai piacon megjeleni. Ha a társaság egy globális piacot kiszolgáló internetes, illetve IT vállalkozás - mint a fent említettek -, akkor nincsen kérdés: egyértelműen ki kell menni az amerikai piacra. Itt elsődleges a sebesség, a szabadalmi védettség jelentősége pedig minimális.





De például a biotech iparág máshogyan működik. A verseny ott is öldöklő, de a szabadalom nélkül a vállalkozás semmit sem ér. Gyakori, hogy már második, talán harmadik körben szakmai befektető kezébe kerül a termék. Egytermékes gyógyszercégek nem szoktak felépülni a semmiből. Egy - ma talán kevéssé vonzó - gyártó vállalkozás esetében pedig akár az (500-1000 km-es sugarú körben értelmezett) regionális piac is elég lehet egy életképes, majd szakmai befektető számára jó felárral értékesíthető vállalkozás felépítéséhez.

A hazai és európai kockázatitőke (angol rövidítéssel Venture Capital, VC) befektetők ugyanakkor hátrányban vannak az amerikaiakkal szemben. Ez nem feltétlenül arról szól, hogy mi felkészületlenebbek vagyunk, egyszerűen a támogató infrastruktúra is gyengébb.


A szerző X-Ventures Kockázati tőkealap-kezelő (korábban BNV-Equity) vezérigazgatója.

A cikk a figyelő jövő csütörtöki, július 25-én megjelenő, 2013/30-as számában lesz olvasható teljes terjedelmében.