Szabadalom dömping - Feltalálták a meleg vizet

Bucsky Péter
2013-06-28 14:00
A tengerentúli nagyvállalatok profitálhatnak a legtöbbet az Európai Unió közös szabadalmi rendszerével.
Évtizedek óta tervezik a közös, európai uniós szabadalmi rendszert, amelyet szokatlan módon nem egy uniós intézmény, hanem az 1978 óta működő, ma már 38 tagú Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) működtet majd. Az egységesítés nyomán a várakozások szerint várhatóan több tízezer szabadalmat nyújtanak majd be az Unióban. A Magyarországon érvényes szabadalmaknak már eddig is csak 7 százaléka volt hazai kézben. Ez az arány drasztikusan csökkeni fog. Az új rendszer főként az a tengeren túli vállalatok dolgát könnyíti meg, mivel ők voltak kevésbé tájékozottak az öreg kontinens országonkénti szabadalmi eljárásaiban.

Szakértői várakozások szerint negyedével nőhet a tengerentúli igények száma. Jelenleg az EU tagok számára 36 ezer euróba kerül egy szabadalom megszerzése. Ebben a szabadalmi ügyvivő és a jogi tanácsadó, illetve a fordítások költségei még benne sincsenek. Ezekkel együtt könnyen meglehet a százezres summa. Az Egyesült Államokban 2 ezer, Kínában csupán 600 euró az eljárás díja. Az új egységes eljárás 5 ezer euróba kerül majd. A nagyvállalatoknak ez jelentős megtakarítás, a kkv-knak viszont a járulékos költségek miatt továbbra is drága lehet az eljárás. Emellett a szabadalom éves fenntartási díja is jelentős költség.

A színfalak mögött folyamatos verseny zajlik a gazdasági központok között a szabadalmak terén is. Az európai egységesedésnek kétségtelen előnye lesz, hogy a világ legnagyobb vásárlóerővel rendelkező egységes szabadalmi piacát hozza létre. A globális játékszabályok kialakításában is nagyobb szerepe lesz a kontinensnek. Kínában az európaihoz hasonló szabályozást alakítottak ki, amely segíti az európai cégek távol-keleti megjelenését. Ez jelentős eredménynek számít, ugyanis az amerikai rendszer meglehetősen más. Így európai szempontból fontos volt, hogy ne az terjedjen el. Az újvilágban jóval könnyebben megadják a védettséget, ugyanakkor az sokkal gyengébb lábakon áll. Minden ötödik szabadalmat peres úton támadnak meg. Európában ez az arány csupán egy tized százalék. Márpedig ha valaki egy ötletét szabadalom birtokában akarja megvalósítani, akkor hamar bedönthető egy peres eljárással. Különösen így van ez a speciális, és ezért drága szaktudást igénylő szabadalmi bitorlási perekben. Az egységes szabadalom jó lehetőség, de csak a leginkább felkészültek tudnak belőle profitálni, a kevésbé hozzáértő országok könnyen marginalizálódhatnak.

A szabadalmi eljárásokról a Figyelő 26-dik számában talál érdekes írást.