SZÉP-en bővül a turizmus, jöhet a törvény

Jandó Zoltán
2013-09-10 07:00
Szerencsés esetben még az idén jöhet a turizmus-törvény, az ágazat pedig a 2014-2020 közötti uniós költségvetési időszakban 300 milliárd forintos EU-s forráshoz juthat.
Mind a kormányzat, mind a Magyar Turizmus Zrt. alapvetően optimista a turisztikai ágazat hazai kilátásit illetően - derült ki a két szervezet közösen tartott mai sajtótájékoztatóján. Az eseményen Horváth Viktória, az NGM turizmusért felelős helyettes államtitkára elmondta: bár a kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalmáról még csak júliusig állnak rendelkezésre adatok, biztonsággal kijelenthető, hogy az idei főszezon minden idők legmagasabb forgalmát fogja hozni a turizmusban. Az év első hét hónapjában minden lényeges mutató növekedést jelez a tavalyi év azonos időszakához képest, ami azért is nagy eredmény, mert már 2012 is rekordév volt.

Horváth Gergely, az MT Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta: pozitív fejlemény, hogy míg az elmúlt években elsősorban a külföldi beutazók számának emelkedése húzta a szektort, a belföldi turizmus pedig csak stagnált, addig az idén már a hazai vendégek, és vendégéjszakák száma is érezhetően nőtt (az első hét hónapban 3,3, illetve 4,5 százalékkal emelkedett). Sőt a belföldiektől származó szállásdíj bevétel is megugrott a január és július közötti időszakban, méghozzá 8,3 százalékkal. Más kérdés, hogy ez a növekedés tulajdonképpen kizárólag a Szép-kártyának köszönhető, a cafetéria-elem nélkül az idén is visszaesést mértéke volna a szektorban. A 8,3 százalékos növekedés ugyanis értékben durván 2,3 milliárd forintot jelent, márpedig a Szép-kártyás költés az NGM adatai szerint már az első öt hónapban ennyivel nőtt 2012-höz képest.


Horváth Viktória újságírói kérdésre azt is elmondta, hogy elvileg még a jelenlegi ciklusban elfogadhatja az új turizmus-törvényt a parlament. A jogszabály a belső megvitatás már lezárult, most kezdődhet a társadalmi és a közigazgatási egyeztetés, ezt követően pedig a törvény akár már novemberben ismét az országgyűlés elé kerülhet. Az NGM turizmusért felelős helyettes államtitkára arról is beszélt, hogy a turizmus várhatóan a 2014-2020 közötti uniós költségvetési időszakban is jelentős forrásokhoz jut majd: várakozásaik szerint a következő hét évben nagyságrendileg 300 milliárd forintot fordíthatnak ágazati fejlesztésekre.