Szuperprofit az ügyvédi piacon

Cseke Hajnalka
2013-11-14 13:19
Átrendezte a globális és a magyar ügyvédi piacot is a válság, szakértői becslések szerint idehaza a piac összértéke 80-100 milliárd forint.
Pontos adatot lehetetlen mondani, ugyanis az irodáknak nem kell a cégbírósághoz éves beszámolót benyújtaniuk. Az ügyvédek díjazásában nagyon nagy a szórás. Az interneten fellelhető állami szerződések arról tanúskodnak, akár 200 ezer forint is lehet az óradíj. Az átlagos tarifa Budapesten 20 és 50 ezer forint plusz áfa között mozog a versenyszektorból és a minisztériumoktól érkező megrendelések esetén. Magánszemélyek büntető és polgári ügyeiben a fővárosban 15 és 50 ezer forint, míg vidéken 10-40 ezer az óradíj. Számos esetben azonban magát az ügyet árazza be az ügyvéd, s nem ritka a sikerdíj sem. „A vállalati szegmensben a válság 2008-ban és 2009-ben még kevéssé éreztette hatását, a lendület vitte előre a piacot, 2009 végén azonban mintha elzárták volna a csapot"- magyarázta a CMS Cameron McKenna Budapest vezető partnere, Ormai Gabriella a lapnak. A krízis szerinte kevésbé érintette azokat a szakterületeket, amelyek a cégek napi üzletmenetét támogatták.

A verseny élesedik, ugyanakkor a piac nem feltétlenül szűkül, inkább átalakulóban van - mondta a Figyelőnek Erdős Gábor, a Deloitte Legal Iroda vezetője. Lát üzleti potenciált a magyar ügyvédi piacon az Allen & Overy is, amely a világ hetedik legnagyobb ügyvédi irodája. A társaság az elmúlt hetekben hozta Pozsonyból Budapestre regionális M&A (vállalati összeolvadások és felvásárlások) szakterületének központját. A válságra a „Biglaw", azaz a legnagyobb nemzetközi irodák különféle módon reagáltak. Volt, amelyik leépítéssel, mások irodáinak átszervezésével. Ahol befagyott a tőkepiac, csökkentek a befektetések, onnan kivonultak, s a dinamikusabb ázsiai piacokra helyeztek át erőforrásaikat. Az amerikai jogi sajtóban élénk diskurzus folyik arról, hogyan tudják profitabilitásukat megőrizni. „Vége a giga és szuper profitnak"- kongatta meg a vészharangot 2013 októberi elemzésében a Financial Review jogi rovata, ám az elemzésből kiderült, szó sincs erről. Az Above the law októberi cikke is megerősíti, hogy növekedtek a globál TOP 100-as rangsorban szereplő jogi irodák bevételei.

További részletek az e heti Figyelőben.