Telekommunikációs megállapodás Szerbia és Koszovó között

Szerbia újabb lépést tett az uniós tagság felé
Pap Milán
2013-09-09 20:35
frissítve: 2013-09-09 20:29
Fontos fejezetet zárt le a szerb és a koszovói miniszterelnök a legutóbbi brüsszeli tárgyaláson. Koszovó 2015-ben kaphat saját nemzetközi hívószámot. A szerb mobilszolgáltatók még másfél évig biztos maradnak a koszovói hatóság területén. A két fél legközelebb novemberben ül újra tárgyalóasztalhoz.
Ivica Dačić szerb és Hashim Thaçi koszovói kormányfő vasárnapi megállapodása nyomán Koszovó pár éven belül saját nemzetközi előhívószámmal lesz elérhető- számolt be a BalkanInsight hírportál hétfő délután. Ezt követően várhatóan tendert írnak ki a harmadik koszovói mobilszolgáltató számára. Aleksandar Vulin, koszovói ügyekért felelős tárca nélküli miniszter a B92 szerb hírportálnak elmondta, a 2015-ös tenderen a Telekom biztosan indulni fog. A két miniszterelnök abban is egyetértésre jutott, hogy továbbra is lehet a szerb mobilszolgáltatók által működtetett hálózatokat használni Koszovó területén. Korábban a szerb mobilszolgáltatók jelenléte állandó konfliktusforrás volt a pristinai hatóságok és a koszovói szerbek között - a szerb adótornyokat többször megkísérelték leszerelni, ezeket a lakosság ellenállása mentette meg.

A Belgrád és Prisitina között zajló brüsszeli dialógus legutóbbi fordulóján a két miniszterelnök abban is egyetértett, hogy az Észak-Koszovó területén található valači erőmű dolgozóinak továbbra sem kell a pristinai hatósággal munkaszerződést kötniük. A legutóbbi tárgyaláson a miniszterelnökök mellett résztvevő Vulin szerint az egyezség lehetővé teszi, hogy elkerüljék a nagyobb áramkimaradásokat, ami az egész térségre negatív hatással lenne. A miniszter ugyanakkor megjegyezte, ebben a helyzetben nem létezett jó megoldás, csak a legkisebb rossz, és akkor lenne igazán elégedett, ha a szerb törvények egész Koszovó területén érvényesek lennének.

A legutóbbi megállapodás az utolsó forduló volt a november 4-i koszovói helyhatósági választások előtt, a két kormányfő legközelebb novemberben, a választások után ül össze Brüsszelben. Pristina beleegyezett, hogy Belgrád választási megfigyelőket küldjön Koszovó területére, Belgrád ugyanakkor felhívta a koszovói szerbeket, hogy minél nagyobb számban vegyenek részt a választáson. A korábbi években Belgrád még a választások bojkottját javasolta.

A telekommunikációs és energetikai rendszert érintő megállapodással Szerbia fontos lépést tett a Koszovóval való kapcsolatok konszolidálása felé, és ezzel közelebb került az uniós csatlakozásról való tárgyalások megkezdéséhez. Erre belgrádi várakozások szerint még idén sor kerül.