Tíz jó tanács a Fed elnökétől

Pap Milán
2013-06-04 17:40
Mi számít igazán érdemnek? Miért ne legyünk cinikusak a politikával kapcsolatban? És mire jó a közgazdaságtan? Ezeket a kérdéseket feszegeti Ben Bernanke amerikai jegybankelnök alma materében elhangzott előadásában. A végzős hallgatóknak szóló tíz tanácsában Bernanke nem a válság idején helyes monetáris politikába avat be, vagy a gazdaságélénkítő lépések titkait fedi fel. A Princeton Egyetemen elhangzott beszéd azonban betekintést enged a világ legfontosabb bankvezetőjének gondolkodásába, és sokat elárul a gazdasági és politikai vezetők világképéről.
A Fed-elnök szerint a sikerben egyáltalán nem lehetünk biztosak, ahogy általában az egyéni életpályák sem úgy alakulnak, mint amit évtizedekkel előre elterveztünk. A tervezés bizonytalanságát azonban nem spórolhatjuk meg, ugyanis tudnunk kell, hogy mihez kezdünk a rendelkezésünkre álló tudással és forrásokkal, hogy elinduljunk az úton.

Amikor pedig elérjük célunkat, tisztában kell vele lennünk, hogy nem pusztán saját érdemeinken múlt a siker. Számos szerencsés helyzet segített utunkon, a gondoskodást pedig meg kell becsülnünk. Az érdem tehát az, ha a ránk eső tehetséggel, tudással és javakkal jól gazdálkodtunk.

Bernanke szerint ez utóbbi magatartás joggal tarthat számot csodálatunkra és érdeklődésünkre. Sokkal többre kell becsülnünk a nagyobbnak látszó, ugyanakkor felszínes sikerességnél, ha valaki helyes módon használja ki az élet adta előnyöket, vagy bátran megbirkózik az adódó hátrányokkal. Méltó családapának lenni így nagyobb megbecsülésre tarthat számot, mint vagyonokat felhalmozni a Wall Streeten.

Még a hatalommal bíró washingtoni politikusok sem teljesen urai a társadalmi folyamatoknak. Bár úgy tetszik, a politikában akkor sikerül elkerülnünk a naivitás látszatát, ha mérhetetlen cinizmussal fordulunk a politikai motivációkhoz, az a feltételezés, hogy a politikusok szándékain múlik a világ sorsa, túlbecsülése hatalmuknak. A politikát sokkal inkább az eszmék és a nagy gondolatok mozgatják - aki erre a pályára készül, ezekkel a kihívásokkal kell szembenéznie.
A közgazdaságtan nem csodaszer a világ bajaira. Főként arra nem képes, amit a döntéshozók elvárnak tőle, nevezetesen, hogy megjósolja a jövőt. Ugyanakkor a közgazdaságtani elemzés képes visszafogni a logikailag inkonzisztens ötleteket, figyelmeztetni az adatok mögött kirajzolódó társadalmi valóságra.

Ebben a valóságban folyamatosan emlékeztetnünk kell magunkat, hogy a pénz nem végcél, hanem eszköz céljaink elérésére, és, hogy bukás nélkül nem létezik sikeres életút. A siker egyébként is a szemlélő szubjektív értékelésének és céljainak függvénye. Mindeközben nem feledhetünk el hálát adni azoknak, akik segítettek céljaink elérésében.

Ben Bernanke amerikai közgazdász, a Federal Reserve jelenlegi elnöke. 1996-tól 2002-ig közgazdaságtant tanított a Princeton Eegyetemen. Ezt követően három évig a Federal Reserve kormányzótanácsának tagja volt.