Nem reális elképzelés ugyanis, hogy egy egészséges jelentkezők között megversenyeztetett állást nyer majd el megváltozott munkaképességű dolgozó. Ahhoz, hogy ilyen munkahelyek jöhessenek létre, a vállalatoknak sokat kell alkalmazkodniuk. Számos apró buktató kikerülésére van szükség ahhoz, hogy valóban megtalálja a számítását egymással a megváltozott munkaképességű dolgozó és foglalkoztatója is, mutatott rá Kamarás Zsuzsanna, a Provident Pénzügyi Zrt. HR igazgatója „Olyan apró mozaik darabkákat kell egymáshoz illeszteni, amelyek könnyen elkerülhetik az egyébként jó szándékú munkaadó figyelmét". Az egyik legfontosabb elem, hogy a pozíciót rászabják az adott munkavállaló típusra, és a vállalat is igazodjon a megváltozott munkaképességű alkalmazott terhelhetőségéhez és képességéhez. Fokozott odafigyelést igénylő terület a javadalmazás is. A megváltozott munkaképességűek egészségi állapotuk miatt gyakran jogosultak valamilyen szociális juttatásra, amitől eleshetnek, ha munkaidejük vagy jövedelmük átlép egy bizonyos határt - említi a a Fogyatékosság-barát Munkahely díjas vállalat tapasztalatai között Kamarás Zsuzsanna.
A megfelelő előkészítés fontosságát hangsúlyozza Dobár Attila is. Ahol ezt kihagyják, mondja, gyakran csúfos kudarcba fullad a program. „Ez a legrosszabb, mert ilyenkor a cég vezetői széttárják a kezüket, mondván, mi megpróbáltuk, de nem ment". Az általuk végzett előkészítő tevékenység része, a cég fogadókészségének felmérése, és tréningeket is tartanak, hogy felkészítsék a dolgozókat leendő munkatársuk elfogadására.
Nagyon fontos, hogyha egy céghez bekerül egy megváltozott munkaképességű, akkor az elvárások mindkét irányban reálisak legyenek - hangsúlyozza Gothárdi Ibolya, a HBLF HR munkacsoportjának vezetője, aki egyben a Vodafone HR igazgatója is. Ők mintegy 30 állásajánlattal érkeztek a rendezvényre. Véleménye szerint egy nemzetközi nagyvállalatnál ma már elvárás, hogy nyitottan viszonyuljon a munkaerőpiac hátrányos helyzetben lévő szereplőihez. De valódi elkötelezettség nélkül, csak a kvóták teljesülnek, a valódi cél, az integráció nem. A standjukat működtető munkatársak előzetes felkészítésen vettek részt, külön tanulták, hogy hogyan kell kommunikálniuk egy látás vagy hallássérült jelentkezővel.
„Érdekes volt látni, mennyire nagy lendülettel vágtak bele, és a felkészülés során jöttek rá ők is, hogy ez teljesen más, mint egy egyetemi állásbörze." Még nem tudja megbecsülni Adriány Kincső, a HBLF ügyvezető igazgatója, hogy a rendkívüli érdeklődésből végül hány munkaszerződés születhet. Tapasztalatai szerint elsősorban a nyelvtudás hiánya miatt nem tudnak képzettségüknek megfelelő munkát találni a megváltozott munkaképességűek a nagyvállalatoknál. A rendezvény en résztvevő 27 vállalat mintegy 300 állásajánlattal érkezett a börzére, a képzettséget nem igénylő munkaköröktől a diplomás állásokig terjed a kínálatuk. Alapfokú angol nyelvtudást azonban mindenhol, még a takarítói állásoknál is elvárnak.
A KSH felmérése szerint 2011-ben a 6,213 milliós aktív korú lakos közül 767 ezer ember nyilatkozott úgy, hogy tartósan egészségi probléma, betegség vagy korlátozottság miatt nehézségei vannak a tartós munkavállalással. Az érintettek egészségkárosodásuk leggyakoribb okaként (65%) mozgássérülést, végtagok vagy ezek részeinek hiányát, bénultságot jelöltek meg, ezt követik a tartós/krónikus betegségek (58%), illetve a nagy betegségek (daganat, transzplantáció) 31,3% előfordulása. Több esetben ezek az okok halmozottan is előfordulnak. Az érintettek közel negyede szegénységben él, kapcsolatrendszerük a teljes népességhez képest jóval beszűkültebb, és jelentős számuknál igaz, hogy háztartásában egyáltalán nem él foglalkoztatott. Eközben harmaduk alapfokú, 38,8%-uk szakiskolai vagy szakmunkásképző végzettséggel, 16,5%-uk érettségivel, 3,9%-uk pedig felsőfokú végzettséggel rendelkezik.
A megváltozott munkaképességűekről született felmérések arról tanúskodnak, hogy munkához történő hozzáférés nélkül esély sincs arra, hogy az érintettek a társadalom megbecsült tagjai lehessenek.