Forradalmi újítás- Az internet megjelenése óta nem volt ilyen

Forradalom a tőkepiacokon
Brückner Gergely
2013-11-07 14:28
Elindult nagyban a közösségi finanszírozás. Akár az internet megjelenéséhez mérhető hatása is lehet annak, hogy idén szeptember 24. óta az Egyesült Államokban legálisan is hirdethetővé vált a befektetési célú crowdfunding.
Egyszerűen használható online platformok segítségével a kis, induló vállalkozások részvénytőkét gyűjthetnek, vagy kölcsönöket vehetnek fel magánszemélyektől. A közösségi finanszírozásnak jelenleg négy fő ága különböztethető meg az Egyesült Államokban: A részvénytípusú (equity-based), amikor a finanszírozó tulajdont szerez egy vállalkozásban. A hiteltípusú (lending -based), amikor a beszállók hitelt adnak a forrást kereső cégnek, magánszemélynek. Az adakozás jellegű (donation-based), ami nem kér ellenszolgáltatást, de egy jó ügyet támogat. Végül a jutalmazás-jellegű (reward-based), ami egyfajta előfinanszírozása valamely kívánatos cél elérésének. A most induló piac potenciálját jelzi, hogy amennyiben minden amerikai a befektetéseinek csak egy százalékát így helyezné el, akkor már össze is jönne a jelenleg becsült elméleti 300 milliárd dolláros piacméret.

A cikkben bemutatunk háromérdekes platformot is. Így a Realty Mogult, amely az ingatlanpiaci közösségi finanszírozásra szakosodott. Az Our Crowd izraeli platform a nagyon magas színvonalú izraeli informatikai startup kultúrának a cégeit kínálja befektetésre. A Lending Club, illetve Prosper platformok pedig az amerikai jelzálog- és a hitelkártyahitelekkel megégett magánszemélyeknek keres olcsóbb refinanszírozást. Aki negatív spirálba került, annak akár 20-30 százalékos THM-mel ketyeghet a tartozása, ha ezt a tömegek 10-12 százalékkal refinanszírozzák, mindenki jól járhat. A Prosper egyik új tulajdonosa egyébként a világ egyik legnagyobb alapkezelője a BlackRock. Kutas Gábor a téma egyik hazai ismerője, a DCF Consulting tőkepiaci tanácsadó cég ügyvezető partnere, két, az Egyesült Államokban idén megrendezett szakkonferencián is tanulmányozta a jelenséget.

A vele készített interjút a Figyelő legfrissebb számában olvashatja!