A 2014-es költségvetésről szóló tájékoztatón szóba került a devizahiteles csomag is. A miniszter jelezte, vészesen közel van november, ameddig a kormány haladékot adott a pénzintézeteknek, hogy házon belül rendezzék a fennálló szerződéseket. Varga szerint olyan visszajelzések érkeztek hozzá, hogy a bankok nem haladnak a megfelelő ütemben ezzel a feladattal, sem általános, sem egyénre szabott megoldásokkal nem segítik a devizahiteleseket.
A kormány erre az esetre kilátásba helyezte, hogy saját javaslatokkal áll elő. Ez a munka - vagyis a törvényjavaslat előkészítése - is folyik a Nemzetgazdasági Minisztériumban. Részleteket ugyan nem akart elárulni a miniszter, de szavaiból arra lehet következtetni, hogy a korábbi árfolyamgátas rendszerhez hasonlóban gondolkodik a kormány. Az árfolyamgát ismételt alkalmazására vonatkozó kérdésünkre elmondta a miniszter, hogy érdemes visszanyúlni olyan megoldásokhoz, amelyek korábban működtek, beváltak. Azt furcsának nevezte Varga, hogy a potenciálisnál kevesebben vették igénybe az árfolyamgátat, mind mondta, több embernek segített volna a program, mint ahányan végül beléptek.
A miniszter újra világossá tette, hogy a lakáscélú, jelzálogfedezet mellett nyújtott devizahitelek kivezetését várják a bankoktól, valamint azt, hogy ezáltal ne járjanak jobban az érintettek, mintha forinthitelt vettek volna fel. Abba nem kívánt belebocsátkozni, hogy milyen árfolyamon történhetne a belépés egy új árfolyamgátba. Számítások szerint egyébként valahol 200 forint fölötti frankárfolyam az a szint, ahol a devizahitelesek nem nyernének a forinthitelesekkel szemben.)
A kormány nem számol a jövedéki adó csökkentésével, ha bármilyen változás szóba jöhetne, az csak emelés lenne, de ilyenben sem gondolkodik a kabinet - hangzott el a tájékoztatón annak kapcsán, hogy az üzemanyagok jövedéki adójának csökkentését szorgalmazza a szocialista párt. Varga szerint a családok rezsiköltségeinek csökkentésére figyel most a kormány, ezt tartja fontosabbnak.
Végezetül azt is megkérdeztük, kapott-e már a kormány hivatalos, vagy nem hivatalos visszajelzést Brüsszeltől a 2014-es költségvetési tervek fenntarthatóságáról. Vargának ilyenről nem volt információja, de emlékeztetett arra, hogy a korábbi Ecofin-üléseken a kormány igyekezett biztosítani a tagállamok pénzügyminisztereit, hogy 3 százalék alatt tartja a hiányt.