Új Exodus?

Felmérés a hazai egyetemisták elégedettségéről
Kovács Ágnes Lilla
2013-07-19 11:27
A megkérdezett hallgatók háromnegyede azt tervezi, hogy külföldön fog tanulni, dolgozni, közülük minden harmadik úgy gondolja, hogy végleg elhagyja Magyarországot - derül ki Török Sophie a BME, és Paul Lacourbe, a CEU tanárának idén tavasszal, 600 hallgató részvételével végzett közös kutatásából.
Az anyagból kiderül az is: a megkérdezett végzős hallgatóknak csupán hét százaléka merte magabiztosan kijelenteni, hogy a diploma megszerzésekor teljes mértékben rendelkezik (vagy rendelkezni fog) a későbbi munkájához szükséges tudással. Az informatikát tanult végzősök 40 százaléka úgy érzi, nem tudja az egyetemen elsajátított tudást később kamatoztatni munkája során, míg a többi tudományterületen tanulók fele látja ezt hasonlóan.

A közgazdászképzésben a hallgatók elmondása szerint minimális kreativitásra és önálló gondolkodásra van szükség a tárgyak nagy részének teljesítéséhez, nem találkoznak a mindennapi élet tényleges problémáival. A hallgatók ezáltal nem szokják meg az autonóm gondolkodást, az önálló döntéshozatalt és problémamegoldást. Emellett az is igaz, hogy a megkérdezett, külföldön is tanult magyar hallgatók összességében nem elégedettebbek a kinti oktatási rendszerrel, ott is sokallják az elméleti tárgyak magas arányát, a jobb elhelyezkedési esélyek miatt azonban könnyebben szemet hunynak az oktatási problémák felett.

További részletek a Figyelő 29-dik számában.