Új magyar bank - Hanwából Evo

Brückner Gergely,Baka F. Zoltán, Bucsky Péter
2013-11-14 07:00
Lehet-e Magyarországon nyereségesen működtetni egy kicsi kereskedelmi bankot? Mészáros Csaba, az evopro csoport tulajdonosa műszaki jellegű üzleti sikerei után most banktulajdonosként is kipróbálja magát. Az evobank elsősorban a hamarosan kialakítandó informatikai hátterében, a chipkártyás és modern mobilfizetési megoldásokban és a hazai exportképes kkv-kban bízik, de azt is reméli, hogy valamiképpen kihasználhatja az állam azon szándékát, hogy a magyar hátterű kisbankokat hozza helyzetbe!
A Figyelő címlapösszeállítása szerint a dél-koreai Hanwha-csoport kicsi magyar bankját már augusztusban megvásárolta az evopro Holding Zrt. egy gyorsan terjeszkedő magyar műszaki cégcsoport központi cége, amely immár cégjogilag is házon belül van, és így a névváltásnak sincs akadálya.

Az egyik legkisebb hazai kereskedelmi bankot 10 milliárd forintot alig meghaladó mérlegfőösszeg, mindössze egyetlen, amolyan mister minute szolgáltató boltra emlékeztető kicsi fiók az Astorián, egy használói szerint „egészen értelmes" internetes bank, egy kicsi Sas utcai zálogcég (Pignusz Kft.) és összesen 44 alkalmazott jellemezte. Mészáros Csaba, az evopro csoport és immár a bank főtulajdonosa nem is titkolja, gyakorlatilag egy banki licenszet és nem egy élő bankot vett, noha a bank természetesen az elmúlt években is folyamatosan kiszolgálta ügyfeleit, de az elmúlt időszak még így is inkább tetszhalott üzemmódra emlékeztetett. A 4-500 ügyfél között így is maradt néhány koreai cég, és bőven vannak magyar magánszemélyek is, akik közül elértünk párat. Ők egyébként dicsérték a kedves, valóban személyes ismeretségen alapuló banki kiszolgálást, illetve a magánszemélyek számára is elérhető árú, kifejezetten minőségi netes treasury-szolgáltatást, amellyel a magánszemélyek is kedvező paraméterekkel tudtak a devizamozgásokra játszani. Igen ám, de ez a „kedélyes" banküzem 2012-ben már majdnem 800 millió forint mínuszt termelt tulajdonosainak. És azt sem lehet tudni, hogy dőlnek-e még ki csontvázak abból a bankból, amely ugyan sok rossz hitellel biztosan nem rendelkezik, de a zálogházi portékák és a projektfinanszírozásból a bankra maradt ingatlanok között lehet egy-két túlértékelt darab. Ezt a bankot termőre fordítani nagy kihívás lesz.


A VEVŐ
It's possible! (Lehetséges!), ez a 42 éves magyar mérnök, Mészáros Csaba 32 hazai és külföldi vállalkozásból álló cégcsoportjának, az evopro groupnak a jelmondata. Úgy tűnik Mészáros Csaba számára sok minden lehetséges volt az elmúlt egy évtizedben. Hiszen egy kicsi, a Siemensnek mérnöki szolgáltatást végző vállalkozásból egy nemrég még 1200 főt, javarészt mérnököket foglalkoztató, és 16-18 milliárd forintos forgalmat elérő cégcsoportot épített. A múlt idő csak azért indokolt, mert piaci információk szerint az evopro csoport egyik értékes kompetenciáját, a rendszertesztelés üzletágat nemrégiben eladta, amellyel közel 100 fő távozott a cégtől. A befolyt vételár bizonyára segítette a bankvásárlási szándékot. Mindössze 15 év alatt jutott idáig. Mészáros 2001-ben alapította WLC Kft. elnevezésű cégét. Egyik ismerőse szerint azt a lehetőséget találta meg, hogy Magyarország és Románia lehet Európa Indiája. Vagyis amennyiben magyar szakemberek végeznek magyar fizetésekért mérnöki munkákat, irányítás-technikai tervezést, szoftverfejlesztést a nyugati multiknak, először és sokáig döntőrészt a Siemensnek, akkor még jelentős profittartalom mellett is jól jár a megrendelő. Az ilyen munkákban rengeteg kötöttség, pontos célmeghatározás és kötött programnyelv mellett kellett feladatokat elvégezni. Mészáros Csaba azt szereti, ha az ilyen bérmunkákból később már önálló projektek nyílnak és végül az ügyfél már nem kötött feladatot ad, hanem egy problémájára keresi a megoldást. „Direkt túlzok, amikor azt állítom, hogy gy nagy cégnél olykor 5-10-szer több idő alatt 50-100-szoros költséggel jutnak el oda, ahová egy dinamikus kis kkv. Nem ennyivel butábbak, sőt, sajnos ma már a tudás náluk koncentrálódik elsősorban, de a szervezeti struktúra, a döntéshozási mechanizmus lassítja és drágítja az innovációs folyamatokat."


Az idő haladtával, az evopro névre átkeresztelt csoport már egyre több helyre, egyre nagyobb hozzáadott értékű munkákat is vállalt. Mészáros Csabáék ma már a világ öt kontinensén foglalkoztatnak mérnököket német, magyar, román és török tagvállalatokkal. A húzóágazatok közül az evoprok főleg automatizálási feladatokat, az evoline-ok szoftverfejlesztést és rendszerintegrációt végeznek. Előbbi cég dolgozott sok híres reptér csomagszállító rendszerén (München, Dubai, Peking, Budapest, Sydney), autógyártóknak (Mercedes, Audi, Suzuki, Skoda, BMW) tervezett gyártósorokat, de ügyfele volt az angol posta, a Royal Mail London melletti logisztikai központjával is. A szoftveres tagvállalatok is milliárdos árbevétellel járulnak hozzá a növekedéshez, egyedi szoftverfejlesztés, CRM, illetve adatbányászat a fő profil. 2012-ben az evopro innovációs pályázati támogatással buszfejlesztésbe kezdett. A cégcsoportot érdeklik a nullemissziós közlekedési megoldások, elektromos buszt és folyami katamaránt is fejlesztenek. Egyik versenytársa szerint bár Mészáros Csaba a mai napig belefolyik az ügyekbe, már nem annyira operatív ember, úgy érzi, hogy többre hívatott, talán ezért is vágott bele a banküzletbe. „Igazi self-made üzletember, nincs mögötte senki, egy hiteles ember, aki fel tudott építeni egy ilyen cégcsoportot, az üzlettel foglalkozott, nem a politikával, nem az önmarketinggel." Mészáros mára a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Innovációs Tagozatának elnöki posztját is betölti.

Hogy miért látott fantáziát a magyar bankban, és miként vásárolta meg arról a Figyelő eheti címlapösszeállítása ad átfogó képet!