Megbízható forrásból származó információink szerint pénteken szerződést írt alá a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. és a fővárosi XI. kerületi önkormányzattal a Citadella kezelői jogának átadásáról.
A két fél már hosszú ideje tárgyalt egymással, hónapokkal ezelőtt a képviselő testület (amúgy nagyon ritka) egyhangú döntéssel megszavazta, hogy a kerületnek kell a közigazgatásilag különben is hozzá tartozó fellegvár. Tudomásunk szerint időközben az MNV Zrt. a jelenlegi bérlőkkel is felvette a kapcsolatot, s leltározásba kezdett. Már csak azért is, mert jószerivel csak a csupasz falak képezik a magyar állam tulajdonát, a berendezés viszont az utolsó villanykapcsolóig a bérlőké. Megállapodás azonban nem született, mert a harmadik fél váratlanul lépett: az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) azonnali hatállyal felmondta a bérlőkkel kötött szerződést, arra hivatkozva, hogy méltatlanul kezelik a világörökség részét képező műemlék együttest. A bérlőknek a határozat értelmében 30 napon belül távoznia kell(ene), a határozat ellen fellebbezésnek helye nincs. Ugyanakkor a bíróságon természetesen támadható a tárca döntése.
Az MNV Zrt. jól láthatóan szabadulni igyekszik a Citadellától. Nyilván ezért is vállalták a most aláírt szerződésben, hogy a jelenleg folyó perek esetleges elvesztése után ők fizetnek, s nem a XI. kerületi önkormányzatnak kell majd állnia a számlát. Újbuda eredetileg ugyanis csak úgy tartott volna igényt a Citadella kezelői jogára, ha az per- és tehermentes.
A XI. kerületi Polgármesteri Hivatal egyelőre hallgat. Néhány nap múlva ígér hivatalos választ a kialakult helyzetről. A hallgatásban vélhetően közrejátszik az is, hogy a minisztérium lépése nem csak a bérlőket, hanem magát az önkormányzatot is meglepte. Minden érintett a sajtóközleményből értesült, ami mindenre vall, csak nem a jó, kiegyensúlyozott és elvárható együttműködésre.
Jelen helyzetben a Citadella kezelői jogának átadásáról szóló szerződés alig több mint egy sajtpapír - fogalmaz ironikusan egy önkormányzati tisztviselő. Akkor telik csak meg tartalommal, ha az újbudai önkormányzat birtokon belül kerül. Magyarán a jelenlegi bérlők pakolnak, és szedik a sátorfájukat. Ennek pedig pillanatnyilag nincs realitása. Veres István a bérlők képviselőjeként úgy nyilatkozik, hogy értelmetlennek tartják és bíróságon támadják meg az EMMI határozatát. Már miután megkapják a hivatalos levelet, mert mostanáig ez sem történt meg.
De játsszunk el a gondolattal, hogy 30 nap múlva kiürül a Citadella. A XI. kerületi önkormányzat akkor kerülne csak igazi bajba. Az EMMI egyoldalú, erőt mutató döntése miatt nem lenne ideje felkészülni a Citadella átvételére és működtetésére. Jogi szakértők szerint ugyanis elkerülhetetlen, hogy pályázatokat írjanak ki az üzemeltetésre, amelyek elbírálása hónapokig is elhúzódhatna a nem kizárható fellebbezések miatt. Így a Citadella akár hónapokig üresen tátongana, nem lenne, aki egy büfét üzemeltetne, s egy pohár ásványvizet adna. Emiatt persze fájjon a turisták feje, akik a panorámán kívül semmit nem kapnának, de az önkormányzati képviselőknek azon kellene elgondolkodniuk, miből fizessék ki a villanyszámlát, a biztonsági őröket, a havi több millió forintos rezsit, ha nincs semmi bevétel.
A mostani egyébként a Citadella második ostroma. Tavaly az év utolsó munkanapján az EMMI már hozott egy bérlőket kiutasító határozatot, amit áprilisban kénytelen volt visszavonni. A kapkodást látva nincs okunk feltételezni, hogy a tárca most jogilag megalapozottabb határozatot hozott.