Újra az urnák elé járulnak Koszovóban

válassz
2013-12-01 12:17
frissítve: 2013-12-01 18:04
A koszovói helyhatósági választások november 3-i első fordulójához hasonlóan a második körben is alacsony a részvétel. A Központi Választási Bizottság adatai szerint vasárnap 11 óráig a lakosság 7,76 százaléka adta le voksát.
Nenad Rikalo, a választási bizottság tagja a Beta szerb hírügynökségnek azt mondta, hogy a délelőtt folyamán Koszovó szerbek lakta településein járultak a legkevesebben az urnákhoz.

A helyi rendőrség közlése szerint eddig két esetben kellett eljárniuk: Prizrenben a választási bizottság egyik tagját szavazathamisítás gyanújával előállították, egy másik esetben pedig ismeretlen tettesek megrongáltak egy strpcei épületet. Részleteket egyik üggyel kapcsolatban sem közöltek. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői sem számoltak be rendellenességekről.

Azt egyelőre még senki nem tudja, hogy a 19 órai urnazárást követően hol fogják összeszámolni a szavazatokat. A törvény szerint ugyanis a számlálás a szavazóhelyiségekben történik, de az EBESZ az első fordulóban - biztonsági okokra hivatkozva - azt kérte, hogy az összes urnát szállítsák a Központi Választási Bizottság székhelyére, Kosovo Poljéba, így ezt a lehetőséget most sem zárják ki.

November 3-án álarcosok betörtek Kosovska Mitrovica több szavazóhelyiségébe és megrongálták az urnákat, a hasonló támadásokat megelőzendő a szavazóhelyiségek környékét fokozottan felügyelik a koszovói rendőrségnek, a NATO parancsnoksága alatt működő nemzetközi békefenntartó erőnek (KFOR) és az Európai Unió jogi és igazságügyi missziójának (EULEX) a rendfenntartói. A szavazóhelyiségeket 300 rendőr biztosítja a városban, de szükség esetén több egységet is bevetnek.
Atifete Jahjaga koszovói elnök szerint a polgármester-választás a koszovói demokrácia érettségének a vizsgája, Hashim Thaci miniszterelnök szerint pedig most egyértelművé válik, hogy a választások "tisztességek, szabadok és demokratikusak".

A koszovói választások jelentősek Szerbia és Koszovó európai uniós integrációja szempontjából is. Belgrád és Pristina között az Európai Unió közvetítésével áprilisban született megállapodás arról, hogy Koszovóban megalakítják a helyi szerb települések közösségét, amely a továbbiakban a koszovói szerbek képviseleti szervekén működik majd. Belgrád 2008 óta nem hajlandó elismerni egykori déli tartománya függetlenségét, de amennyiben békésen folynak le a mostani választások, az Európai Tanács decemberi ülésén pozitív döntés születhet arról, hogy Brüsszel megkezdje a csatlakozási tárgyalásokat Szerbiával.
MTI