Ukrán szakítópróba

Molnár András,Sárvári Balázs,
2013-12-06 18:00
Miután az ország az elmúlt években fokozatosan elvesztette saját kezdeményező képességét, a Putyin-párti Viktor Janukovics óriási lépést tett, hogy országát az orosz lovak mögé kösse, amikor visszautasította az EU szabadkereskedelmi javaslatát. A döntés a hideg időjárás dacára is tüntetők százezreit hívta az utcákra - a stílusosan télbe hajló „Ukrán tavasz" Alex Berezow szerint az arab forradalmak sorába illik.
A protestálók Kijevben elfoglalták már a főbb tereket, például a Függetlenség terét is. A lakosság ellenszenve érthető, hiszen az oroszok a történelem során már oly sokszor avatkoztak be az ukrán politikába. A 30-as években a Szovjetunió vezetője, Sztálin alatt nagyságrendileg 3-6 millió ember éhezett az országban, ráadásul mindez „tervszerű" volt - ezt a tömeges katasztrófát foglalja össze a később ráaggatott Holodomor kifejezés. A Nyugat-barát Viktor Juscsenko 2004-ben egy olyan mérgezést élt túl, mely mögött sokan a Kremlt sejtették. Egy nemzetközi vita 5 évvel később pedig oda vezetett, hogy Moszkva elzárta a gázcsapokat.

Oroszország úgy véli, gazdasági túlélése szempontjából sarkalatos szerepe van Ukrajnának. Érvelése szerint, ha a már meglévő orosz-ukrán szabadkereskedelmi egyezmény mellett létrejönne egy EU-val való megállapodás is, azzal az európai termékek szabad utat kapnának Oroszország felé.

 




Érthető tehát Putyin aggodalma, de a másik oldal sem véletlenül zár össze, hiszen, az eddigi tapasztalatok alapján úgy tűnik, hogy ha Putyin aggódik, akkor azok, akiket a keze elér, akár meg is halhatnak. Janukovicsot lehet, hogy nem is annyira lojalitása, mindinkább a mérgezéstől, vagy (ami sokkal valószínűbb) kereskedelmi szankcióktól való félelme mozgatja.
Most azonban olyan fogadtatással találta magát szemben, amire talán ő sem számított. Egy forradalom van kibontakozóban, ahogy azt a Fox News is idézi riportjában Yuriy Lutsenkotól, korábbi belügyminisztertől, aki jelenleg az ellenzék vezetője. „A tervünk világos: Ez nem demonstráció, ez nem reakció, ez forradalom!" Ennek a hullámnak azonban az egyik fegyverét már elhasználták. A keddi bizalmatlansági indítvány elbukott a parlamentben. Az ukránok jövője az EU és nem Oroszország. Demográfiai és gazdasági szempontból is az oroszok kínálta jövő, akárcsak a maguké, kietlen, hiszen Putyint várhatóan továbbra is hatalmi pozícióban tartják majd az olaj- és földgázbevételekből vásárolt szavazatok. A tüntetők szava és ereje elvitathatatlan, és úgy tűnik, hogy Janukovics megkapta az üzenetüket. Hétfőn megkeresésére az Európai Bizottság viszont azt a választ adta, hogy a megállapodási javaslatot nem tárgyalják újra. Merkel pedig személyesen korholta az ukrán elnököt nemrégiben egy nemzetközi találkozón: „Örülünk, hogy itt van, de többet vártunk". Akárcsak az ukránok.

Alex B. Berezow amerikai szerkesztő, újságíró, a Science Left Behind című könyv társszerzője. Jelenleg a Real Clear Science szerkesztőjeként publikál. 2010-ben PhD-fokozatot szerzett mikrobiológiából a University of Washingtonon.