Üzleti verseny felelősen gondolkodó fiataloknak

Kovács Ágnes Lilla
2013-09-18 15:00
A gazdasági növekedés évtizedek óta zajló hajhászása immár kezelhetetlen terheket ró a környezetre. A közgazdaságtanban a 70-es évek óta jelen lévő alternatív vélemények létjogosultságát a recesszió igazolta; a válság gyakorlatilag kódolva volt. Márpedig ha a közgazdasági gondolkodás sodorta a szakadék szélére a világot, akkor annak kell meghoznia a megoldást is - indokolja Győri Zsuzsanna, a KÖVET Egyesület CSR-szakértője, miért az élet és az élővilág törvényeinek gondos tanulmányozásán alapuló új közgazdaságtan, azaz a bionómia fogalma köré épül a szervezet e héten startoló projektje.
A jövő vállalkozása
Az ÖkoRulez program két elemből áll. A szeptember 19-én kezdődő roadshow keretében öt egyetemi városban - Győrben, Keszthelyen, Zalaegerszegen, Kaposváron és Pécsett - kerül sor előadásokra, workshopokra. Ezek során az ökológiai lábnyom, az új közgazdaságtan, a globális rendszerválság, valamint a „valóban felelős vállalat" témáit járják körül a résztvevők előadások és kerekasztal-beszélgetések formájában. Cél, hogy az adott térségek lakói, vállalkozói, diákjai, politikusai érzékenyebbé váljanak a fenntarthatóság ügyeire.

Emellett többfordulós verseny indul, amelyre október közepéig várják a jelentkezéseket. A 3-5 fős csapatokba olyan 15-28 évesek jelentkezhetnek, akiket érdekel a téma, és szívesen vennének részt a fenntarthatóság jegyében fogant vállalkozások koncepciójának megalkotásában, üzleti tervének kidolgozásában. A feladat ugyanis olyan vállalkozás beindításának megalapozása, amely a versenyző csapat által kiválasztott régióban fenntarthatóan, a térség ökolábnyomát csökkentve képes működni. A verseny résztvevőire számítanak a roadshow állomásain is. Már csak azért is érdemes részt venni a programokon, mert ott a készülő üzleti tervet be is lehet mutatni a jelen lévő szakértőknek, akik konzultáció keretében tanácsokat, tippeket adnak a tervezett vállalkozás ötletének továbbgondolásához. Az üzleti tervek prezentálására és a verseny eredményhirdetésére november 21-én, Pécsett kerül sor. Az uniós támogatásból zajló projektben fődíjként a szervezet számos segítséget nyújt ahhoz, hogy a győztes koncepció meg tudjon valósulni. Menedzsment-tanácsadással, zöldmarketing-tréninggel, CSR-képzéssel támogatjuk a nyerteseket, emellett tárgyalunk egy bankkal annak érdekében, hogy kedvezményes hitellel is segíthessük a csapatot - mondja Győri Zsuzsanna.
A zsűriben egyébként a KÖVET szakértői, Tóth Gergely és Hetesi Zsolt mellett helyet foglal Kerekes Sándor, a Kaposvári Egyetem Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskolájának vezetője, Pistyur Veronika, a Bridge Budapest ügyvezető igazgatója, valamint Salamon János, a MagNet Bank vezérigazgatója is.

Közösen gondolkodni
Az egyesület immár18 éve igyekszik a vállalati szférával megismertetni a zöld gondolatot. Idén azonban úgy gondolták, hogy ez kevés; a jövő üzleti szereplőit is be kell vonni a közös gondolkodásba. Ezért immár ez a második roadshow-ja a szervezetnek - tavasszal a Zöld Iroda Programmal indultak országjárásra. A mostani előadássorozat annyiban más, hogy ezúttal egymásra épülnek az előadások. A kerekasztal-beszélgetéseken mindenütt cél volt, hogy a helyi, önkormányzati vezetés és vállalkozói kör is képviseltesse magát. Ami a szakértőket-előadókat illeti, ők jellemzően közgazdászok, az adott város egyetemének oktatói. A felsőoktatási intézményekkel egyébként is gördülékeny az együttműködés: az oktatók előadásokon, szemináriumokon hirdetik a versenyt, volt, ahol a Neptunon keresztül is népszerűsítették a programot.
A jelenlegi gazdasági rendszer működésének újragondolása elkerülhetetlen. Ebben nagy szerepe van a helyi lakosoknak, döntéshozóknak, vállalkozóknak és különösen a fiataloknak, egyetemistáknak, főiskolásoknak - vallja a KÖVET Egyesület. Az előadásokra ezzel együtt természetesen nemcsak a fiatalokat várják: az ingyenes program nyitva áll minden, a paradigmaváltás szükségességét érző magánszemély és civil szervezet előtt is.