Vagyonos vallási vezetők

Izsák Norbert
2013-12-20 14:09
A bibliai mondás szerint a hit hegyeket mozgat meg. Erre manapság kevesebb példát látni, ám az tagadhatatlan tény, hogy a hit óriási vagyonokat mozgat. A Figyelő kutatása alapján az látszik körvonalazódni, hogy népszerű prédikátorok - vallásra való tekintet nélkül - nemcsak a mennyben, de itt a földön is dollármilliókban kifejezhető kincseket gyűjtenek maguknak.
„Nevetséges dolog szavanként néhány fillérért írni. Ha tényleg dollármilliomos akar lenni az ember, legjobb, ha saját vallást alapít - szól az L. Ron Hubbardnak tulajdonított bölcsesség. A szcientológia atyjára - bár jó néhány millió szót vetett papírra nem éppen fillérekért - nem igaz a mondás, hogy vizet prédikált volna, miközben bort ivott: az általa gründolt hitrendszer a mai napig él és virul, és úgy tudni, vezetői sem szűkölködnek.

A hubbardi tézist fejlesztette tovább a tavaly szeptemberben, 92 éves korában elhunyt koreai vallásalapító, Szun Mjung Mun. Mun állítása szerint többször is megjelent neki Jézus Krisztus, aki azzal a svunggal kinevezte az emberiség megváltójává (Mun második felesége társ-megváltói státuszt kapott), majd a keresztény tanokat a keleti filozófiával vegyítve létrehozta az Egyesítő Egyházat. Ennek fénykorában több millió tagja volt, és azzal vétette észre magát, hogy úgy tartott egyszerre több ezer követője számára tömeges esküvőket, hogy a házasulandók sokszor a mennyegzőn találkoztak egymással, nem ritkán még csak nem is beszélték egymás nyelvét. Igazi botrány kerekedett például abból, amikor 2001-ben Emmanuel Milingo zambiai katolikus érseket összeboronálta egy koreai akupunktúra-terapeutával. Mun tiszteletest az 1980-as évek elején másfél év börtönre ítélték, amiből több mint egy évet le is töltött. Ám a börtönben is csak egyre gyarapodott, a 2000-es években több mint egy milliárd dollárra becsülték a személyes vagyonát.

Világbéke és milliárdok
Nem szükséges új vallást alapítani ahhoz, hogy megszedje magát az isteni igazságokat közvetítő szent ember, ehhez bőven elég az, ha leporolja, és kicsit új környezetben, esetleg új stílusban tálalja fel a régi tanokat. Így tett többek között a Beatles együttes tagjait az 1960-as években meditációra oktató Maharisi Mahes jógi is, akinek a szervezete az évtizedek során csinos ingatlanportfóliót épített ki - csak az amerikai telkek, ingatlanok értékét több mint 300 millió dollárra becsülik.

Az cikket teljes terjedelemben a Figyelő dupla, ünnepi számában olvashatja.