Vaklicit, vagy amit akartok

Nógrádi T. Erzsébet
2014-01-26 07:00
Jó üzlet az OEP-nek és a rugalmas betegeknek a gyógyszerek vaklicites árcsökkentése, ám azt egyelőre nem tudni, hogy a gyártók ráállnak-e a különadótól mentes, kedvezményezett státuszú gyógyszerek forgalmazására.
Felháborodva emelte föl a hangját a középkorú hölgy, mert az általa gondoltnál többet kért a gyógyszerész a bélvizsgálatához felírt orvosságért. „A doktorúr azt mondta, hogy háromezer forintnál nem lesz több, igaz persze, hogy nem magukat ajánlotta" - e szavakkal kapta ki a receptet a gyógyszerésznő kezéből, majd elrohanva vágta be a patika ajtaját. A gyógyszereikre várakozók két táborra szakadtak, a sor végén lévők képezték az ellenzéket: „nem piac ez, ahol az alku megengedett, hová jutunk, ha már az olcsóbb orvosság reményében patikáról patikára kell járnunk:"
Az egységes gyógyszerárak bevezetését visszalépésnek tekintené Feller Antal, az egyik legnagyobb gyógyszer nagykereskedelmi cég, a Hungaropharma vezérigazgatója. A vásárlók ugyanis elesnének az időszakos akciók kedvezményeitől, és tévesnek tartja azt a vélekedést, amely szerint a tb által nem támogatott orvosságokra adott árengedmény csökkenti a betegek bizalmát. „Sőt. Vannak olyan készítmények, amelyek forgalma az akciós időszakban megugrik, s talán joggal feltételezhetjük, hogy hozzájárulnak a betegségek megelőzéséhez, az egészségesebb életmódhoz"- véli.

GYORSSEGÉLY
A kis patikai csetepaté is mutatja, hogy mennyire kényes téma a gyógyszer. Noha időről-időre fellángol a vita, hivatalos álláspont egyelőre nincs az eltérő gyógyszerárakról, ám a gyógyszerszabályozásban több, zsebbe vágó változás történt. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) például megtudtuk, hogy a gyógyszercégek versenyeztetésével 8-9 milliárd forintot takarítottak meg a betegeknek, és 30 milliárdot spóroltak a mögöttük hagyott öt vakliciten. Valószínű, hogy ez utóbbinak jelentős szerepe volt az eladósodott kórházak kifizetetlen számláinak csökkentésében. A múlt év novemberében ugyanis körülbelül ekkora összeget osztott szét a kormány a gyógyító intézményeknek a lejárt számláik kiegyenlítésére.

Az átalakuló gyógyszerpiacról a Figyelő hetilap 4. számában olvashat bővebben.