Középosztály
Az olyan nagyvállalatok, mint a Burberry indikátorként jelezheti a belső kereslet növekedését. A brit ruházati áruházlánc először ért el 2 milliárd fontos bevételt, kétszámjegyű eladási növekedést elérve Kínában és Ázsia más részein. Annak ellenére, hogy a Burberry a magasabb keresetűeket szolgálja ki, jól jelzi az új középosztály növekedését a feltörekvő államokban. Például Kínában a fogyasztói javak importja 8 százalékkal nőtt az előző évi eredményhez képest, miközben a kínai export júniusban a leggyorsabban csökkent a globális válság kitörése óta, az összimport pedig váratlan gyorsasággal hanyatlik. Más szavakkal, míg az import csökkent a nyersanyagok és résztermékek oldaláról, a belföldi importra szánt fogyasztási javak aránya növekszik. Az ilyen nagyarányú kereslet az olyan feltörekvő piacokra jellemző, mint az egymilliárd főt meghaladó lakosságú India és Kína, ugyanakkor gazdaságfelhajtó erővel bír a 200 milliónál nagyobb lélekszámú államokban is, mint Indonézia vagy Brazília. Az Egyesült Államok az egyetlen gazdag ország, amely a jelenlegi adatok szerint, 310 milliós népességével bekerül a világ első öt legnépesebb állama közé. A nagyobb belső kereslettel rendelkező államok többsége így a feltörekvők közé tartozik.
Bankválság
A kevesebb lakossal rendelkező feltörekvő országok exportfüggő gazdasága számára nagyobb nehézségek következhetnek. Főként azokra az ázsiai államokra gondolhatunk itt, amelyek külkereskedelme döntően Amerikába irányul, vagy az európai feltörekvő államokra, amelyek nagyobbrészt Nyugat-Európába exportálnak. Nagy kérdés marad az is, hogy az feltörekvő államok új középosztálya saját fogyasztásán túli adósságokba veri-e magát. Ez katasztrofális eredményekhez vezetne. Miközben ezen országok közül soknak még alulfejlett a bankrendszere, gazdasága a készpénzen nyugszik, adósságukat nagyobb részben a vállalatok és nem magánszemélyek halmozták fel. Például, a bankok által kihelyezett személyi hitel csak 25 százalékkal bővült Indonéziában, 47 százalékkal Indiában és 52 százalékkal Brazíliában. Ugyanakkor még mindig aggódhatunk azért, hogy a bankrendszer ne vigye rossz pályára növekedést.
Ha a feltörekvő piacok az IMF előrejelzésének megfelelően 6 százalékkal tudnak növekedni, akkor a Valutaalap jóslata szerint a globális növekedés újra visszatérhet a négy százalékhoz jövő év végére, miközben a fejlett gazdaságok átlagosan 2 százalékkal bővülhetnek. Ez egy jó növekedési ritmust jelentene, még ha lassabbat is, mint a kétezres évek boldog éveiben. A fenntarthatóbb ritmus pedig a remények szerint tovább is tart majd.