Túlélőtábor a BÉT-en - Valami beindult

Brückner Gergely
2013-06-04 07:00
Örülnek a budapesti értéktőzsde vezetői és örülnek a brókercégek: májusban az előző hónaphoz képest 20,2 százalékkal, 9,6 milliárd forintra nőtt a napi átlagos részvénypiaci forgalom a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT). Természetesen ez a forgalom még messze van a fénykortól, és aligha elegendő valamennyi jelenlegi szereplő túléléséhez, de talán valami elindult felfelé, a globális likviditásbőségből valamennyi morzsa azért nekünk is jutott.
Szécsényi Bálint, a BÉT alelnöke, egyben az egyik tőzsdetag, az Equilor vezetője szerint az is örömteli, hogy lehetővé vált az online számlanyitás is. vagyis immár Magyarországon is, online módon, személyes megjelenés nélkül lehet értékpapírszámlát nyitni. Ez fontos lépés, hiszen az tarthatatlan volt, hogy a magyar cégek állandóan versenyhátrányban voltak, mert a lehető legszigorúbban vettük a pénzmosási törvényt.

Szerencsére a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete és a Nemzetgazdasági Minisztérium is támogatta a befektetési szolgáltatók javaslatát, hogy az ügyfelek befektetési számlát nyithassanak és egy már beazonosított bankszámláról oda pénzt utaljanak. Az ugyan nem valószínű, hogy a változásnak bombasztikus hatása lenne, de talán segít megállítani azt a folyamatot, hogy teljesen elmenjenek innen a pénzek. A BÉT közleményéből az is kiderül, hogy a részvénypiaci rangsor élén helycsere történt: a legnagyobb forgalmat ezúttal az Erste Befektetési Zrt. bonyolította, a második helyet a Concorde Értékpapír Zrt. foglalta el, harmadik helyre pedig befutott a Wood & Company Financial Services a.s., az egyik olyan nagy cég, amelyik külföldről, határon átnyúló szolgáltatásként végzi a brókerkedést. A másik ilyen cég a lengyel ipopema pedig nyolcadik lett a májusi rangsorban. A sorban őket követte KBC Securities Magyarország Fióktelepe, valamint az Equilor Befektetési Zrt. A BÉT részvény-szekciójának forgalma 2013 májusában 208 milliárd forint volt, ebből csak a részvénypiaci forgalom 202 milliárd forintot tett ki.



Ami a többi szekciót illeti, a határidős index kontraktusokban továbbra is a Random Capital Broker Zrt., az egyedi részvény alapú határidős termékek piacán az Erste Befektetési Zrt., a származékos deviza termékekben a Raiffeisen Bank Zrt., míg a gabona kontraktusokban IKR-Bróker Tőzsdeügynöki Kft. volt a piacvezető. A brókerszakma előtt álló igazi nagy kérdés az, hogy miként változik a matek, ha a Budapesti Értéktőzsdének már nem önálló lesz a kereskedési rendszere, hanem a magyar papírok is elérhetők lesznek a német XETRA-n keresztül. Ma ugyanis a hazai brókercégek egyik fontos bevétele a BÉT-en nem tag külföldieknek nyújtott DMA (direct market access) szolgáltatás. A brókercégek attól tartanak, hogy amennyiben a külföldiek telefonos megbízásai, illetve DMA-igényei helyett az önálló XETRA-kötés lesz az alternatíva, akkor bár a tőzsdei forgalom nőhet, de a magyar cégek hoppon maradhatnak.