Visszaeshet az ukrán szénexport a menesztett ukrán elnök fia szerint
2014-03-01 11:46
frissítve: 2014-03-01 12:33
A menesztett ukrán elnök, Viktor Janukovics családja külföldi vagyonának a befagyasztása részben azzal is járhat, hogy visszaesik az ukrán szénexport.
Ezt a figyelmeztetést a Mako Group cégcsoport adta ki, amelynek 100 százalékos tulajdonosa Olekszandr Janukovics, a leváltott elnök 40 éves fia. A Mako Group svájci leánycége, a Mako Trading Company (Switzerland) 23 országba exportál ukrán szenet.
Ukrajna a világ hetedik legnagyobb széntartalékával rendelkezik a világon, amelynek a döntő része a kelet-ukrajnai Donyec-medencében található. Ukrajna a szénbányászat tekintetében a 13. legnagyobb volt 2010-ben a világon. Az Ukrajnában kitermelt szén nagyobbik részét belföldön használják fel áramtermelésre. Ukrajna Törökországba, Bulgáriába és számos nyugat-európai országban szállít szenet.
Ukrajnában a széntermelés közel a felére esett az elmúlt húsz évben a 90-es éves közepének alacsony belső kereslete és a szükséges fejlesztések elmaradása miatt.
Olekszandr Janukovics a volt ukrán államfő szakmáját tekintve fogorvos legidősebb fia nemcsak a széniparban érdekelt, de tulajdonosa az ukrán fejlesztési banknak (UBD) is. Ez utóbbi vagyona Viktor Janukovics 2010. évi elnökké választása előtt 191 millió hrivnya (akkor 24 millió dollár) volt, és a 157-dik volt az ukrán bankok listáján. A bank vagyona 2014 januárjában már 6,5 milliárd hrivnyát (közel 770 millió dollárt) tett ki, a bankok listáján pedig már a 35. legnagyobb. A UBD vezérigazgatója Valentina Arbuzova, a Janukovics-éra alatt egy ideig az ukrán nemzeti bank elnöki posztját, majd miniszterelnök-helyettesi, végül 2014. január 28. és február 27-ig ideiglenes kormányfői posztot betöltő Szerhij Arbuzov édesanyja.
Szerhij Arbuzov szintén felkerült annak a húsz ukrán vezetőnek a listájára, akinek a vagyonát pénteken befagyasztotta a svájci kormány. Visszatérve a Mako Groupra, 2011-ben 16 vállalkozásban volt érdekelt Ukrajnában, Svájcban és Hollandiában, összesen 700 embert foglalkoztatott. A Mako Group eredetileg ingatlanfejlesztéssel, építőipari és banki tevékenységgel, valamint szénexporttal foglalkozott. A Mako Group csillaga 2010-ben ragyogott fel. 2013 előtt a cég cáfolta, hogy részt vesz állami privatizációs ügyletekben.
2012 novemberében a Forbes Ukraine című lap arról írt, hogy az államfő fiához kapcsolható cégek 2012-ben öt magánosított szénipari cégben szereztek többségi tulajdonrészt. Az elnök fia ezt akkor cáfolta, azt mondta, hogy ezek az állítások azt célt szolgálják, hogy befeketítsék az apját. A Forbes Ukraine 2013 februárjában azonban már arról számolt be, hogy az elnök fia több állami megrendelést kapott 2012 eleje óta, mint bárki más. Szintén a Forbes Ukraine idén februárban pedig arról cikkezett, hogy januárban az állami tenderek 50 százalékát nyerték el Olekszandr Janukovics cégei.
A lap szerint Olekszandr Janukovics több mint 500 millió dollár magánvagyonnal rendelkezett az idei év elején.
MTI